Social media
Messenger wprowadza szyfrowanie w rozmowach głosowych i wideo
Facebook wprowadził w należącym do niego komunikatorze Messenger opcję szyfrowania rozmów głosowych oraz połączeń wideo pomiędzy użytkownikami. Na platformie pojawi się też funkcja szyfrowania rozmów grupowych, podobne rozwiązanie jest planowane na Instagramie.
Facebook jest obecnie właścicielem dwóch popularnych komunikatorów – Messengera oraz WhatsAppa. W tej drugiej aplikacji już wcześniej wprowadzono pełne szyfrowanie połączeń (end-to-end) pomiędzy użytkownikami. Z kolei w wypadku Messengera od 2016 r. istnieje możliwość szyfrowania komunikatów tekstowych wymienianych pomiędzy internautami.
Szyfrowani w rozmowach audio i wideo
Teraz Facebook postanowił rozszerzyć ochronę i bezpieczeństwo użytkowników Messengera poprzez wprowadzenie dodatkowych możliwości szyfrowania komunikacji.
Osoby korzystające z komunikatora otrzymały opcję szyfrowania end-to-end nie tylko wiadomości tekstowych, ale także rozmów głosowych oraz połączeń wideo. Możliwość zastosowania tego rozwiązania nie jest domyślna na platformie, należy ją uruchomić samodzielnie.
Facebook zapewnia, że wprowadzane szyfrowanie zapewnia pełną ochronę i poufność danych użytkowników, bowiem informacje wymienianie podczas połączeń są widoczne jedynie dla uczestników rozmowy i nie ma do nich dostępu nikt z zewnątrz, łącznie z właścicielem Messengera.
Koncern Marka Zuckerberga zaznacza także, że opcje szyfrowania end-to-end stają się już obowiązującym standardem w komunikacji internetowej. Jego rozszerzenie stało się potrzebne m.in. dlatego, że obecnie za pośrednictwem Messengera wykonuje się ponad 150 mln rozmów wideo dziennie.
Szyfrowanie rozmów grupowych
Według zapowiedzi wkrótce w Messengerze rozpocznie się także testowanie szyfrowania end-to-end dla czatów grupowych, w tym połączeń głosowych i wideo, które ma zapewnić poufność rozmów przede wszystkim dla kręgów znajomych i rodziny użytkowników. Zgodnie z planem próby zostaną ograniczone jedynie do wybranej grupy odbiorców, na razie nie wiadomo kiedy zostaną zakończone.
Facebook deklaruje też, że rozpocznie testy z udziałem osób dorosłych w niektórych krajach, które pozwolą im zdecydować się na szyfrowanie end-to-end wiadomości i połączeń w rozmowach jeden na jeden na Instagramie.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany