Reklama

Biznes i Finanse

Luka bezpieczeństwa w układach Realteka. Zagrożone routery i urządzenia IoT

Fot.: Strona internetowa Realtek
Fot.: Strona internetowa Realtek

W oprogramowaniu niektórych układów produkowanych przez firmę Realtek odkryto poważane luki bezpieczeństwa. Pozwalają one na dokonanie potencjalnych ataków i przejęcie kontroli nad urządzeniami wyposażonymi w wadliwe podzespoły. Zagrożenie dotyczy głównie routerów, urządzeń obsługujących sieci oraz sprzętu z segmentu IoT.

Realtek jest znaną na rynku, funkcjonującą od 1987 r. tajwańską firmą zajmującą się głównie tworzeniem układów scalonych w trzech kategoriach: komunikacyjnej, multimedialnej i urządzeń peryferyjnych.

Luki bezpieczeństwa

IoT Inspector, firma zajmująca się bezpieczeństwem i jakością urządzeń z segmentu internetu rzeczy (IoT), powiadomiła, że w niektórych układach produkowanych przez Realtek wykryto poważne luki.

Usterka dotyczy oprogramowania w podzespołach z rodziny Realtek RTL819xD. Według ekspertów pozwala ona na wykonanie potencjalnego ataku i przejęcie kontroli nad urządzeniami, które mają wbudowane wadliwe układy.

Luka jest groźna przede wszystkim dla routerów i innych urządzeń związanych z obsługą sieci. Dotyczy także systemów z segmentu IoT, takich jak kamery IP, systemy oświetlenia, a nawet niektóre rodzaje elektronicznych zabawek.

Konieczne poprawki

IoT Inspector podaje, że luka w układach Realtek może dotyczyć ok. 65 dostawców sprzętu działających na rynku. Wśród nich są takie firmy jak AsusTEK, Belkin, D-Link, Edimax, Hama czy Netgear.

Realtek został poinformowany o odkryciu luki i wydał w związku z tym odpowiednią poprawkę oprogramowania. Według zaleceń producenci sprzętu, których dotyczy problem powinni jak najszybciej udostępnić ją użytkownikom urządzeń narażonych na atak.

Oto lista modeli układów, których dotyczy wykryta luka:

  • rtl819x-SDK-v3.2.x Series
  • rtl819x-SDK-v3.4.x Series
  • rtl819x-SDK-v3.4T Series
  • rtl819x-SDK-v3.4T-CT Series
  • rtl819x-eCos-v1.5.x Series


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

Komentarze