Reklama

Social media

Facebook zweryfikuje właścicieli "podejrzanie" popularnych kont

Fot. Geralt /pixabay
Fot. Geralt /pixabay

Facebook zacznie weryfikację tożsamości osób prowadzących bardzo popularne profile na serwisie, w tym konta tworzące chwytliwe virale, czyli treści które błyskawicznie rozprzestrzeniają się po sieci. Te, których właścicieli nie da się zidentyfikować, będą blokowane.

Facebook już od pewnego czasu prowadzi weryfikację tożsamości osób, prowadzących fanpage'e lub strony firmowe na Facebooku. Teraz firma zapowiedziała, że będzie również sprawdzać właścicieli niektórych kont. Chodzi głównie o profile cieszące się "podejrzanie" dużą popularnością, czyli konta, gdzie odnotowano pewne "wzorce nieautentycznych zachowań", jak na przykład rozsyłanie treści, które niezwykle szybko rozprzestrzeniają się po serwisie. Facebook ma nadzieję, że w ten sposób uda się szybko wykryć osoby albo grupy prowadzące pod przykrywką indywidualnych kont kampanię propagandową. Weryfikacja, przynajmniej na początku, dotyczyć będzie kont zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych.

Jak zapowiada koncern, konta których właściciele odmówią weryfikacji albo których tożsamość nie będzie zgadzała się z danymi oficjalnego założyciela profilu, będą blokowane lub ich zasięgi będą ograniczane. Podobnie Facebook ograniczy również możliwość publikowania postów właścicielom witryn na Facebooku, do momentu kiedy nie potwierdzą oni swojej tożsamości. Firma zapewnia, że dane personalne administratorów będą przechowywane w bezpieczny sposób i nie zostaną udostępnione pozostałym użytkownikom serwisu.

Koncern zaznacza, że dzięki temu rozwiązaniu "podejrzani" użytkownicy nie będą już automatycznie blokowani przez serwis, ale będą mieli czas na wyjaśnienie sytuacji. Serwis nadal jednak będzie mógł blokować dezinformację, co jest istotne zwłaszcza w obliczu tegorocznych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej Facebook usunął już kilka stron, które uznano za propagandowe.

Źródło:PAP

Komentarze