Reklama

Social media

Facebook usuwa grupy wykorzystujące śmierć George Floyda do podburzania nastrojów

fot. Lorie Shaull / Flickr / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
fot. Lorie Shaull / Flickr / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Facebook usunął szereg grup, które poświęcone były pamięci George’a Floyda za wykazanie „nieautentycznego zachowania”. Okazuje się, że administratorzy zawieszonych grup publikowali swoje treści z terenów spoza USA a same grupy wielokrotnie zmieniały przeznaczenie.

Brytyjskie BBC ustaliło, że platforma usunęła grupy z uwagi na aktywność administratorów i kont, którzy publikowali z terenu Wietnamu czy Bangladeszu. Często były to wprowadzające w błąd zdjęcia. Za pomocą niektórych kont wcześniej publikowano również spiskowe teorie odnośnie koronawirusa czy 5G.

Po 25 maja nastąpił gwałtowny wzrost grup wspierających ruch „Black Lives Matter” – dowiedziało się BBC. Facebook wykrył, że niektóre z tych grup wcześniej koncentrowały się na koronawirusie, wspieraniu Donalda Trumpa a po śmierci Floyda po raz kolejny zmieniły zakres swojej działalności. Administrator jednej z zamkniętych grup wspierał jednocześnie protestujących jak i policję. 

Jedna z usuniętych grup na przestrzeni kilku dni zmieniała swoje działania z grupy publikującej bieżące informacje odnośnie polityki, potem odnośnie koronawirusa a skończyła na „sprawiedliwości dla Georga Floyda, – wykazuje analiza BBC.

Niektóre z tych grup posiadały nawet około 2 tysiące członków.

Komentarze