Reklama

Social media

Deportowany z USA rosyjski haker zatrzymany w Moskwie

fot. Sam Oxyak/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Sam Oxyak/ Unsplash/ Domena publiczna

Aleksiej Burkow, rosyjski haker, którego USA skazały w czerwcu ubiegłego roku na dziewięć lat więzienia za cyberprzestępstwa został we wtorek deportowany do Moskwy - poinformowało rosyjskie MSW, cytowane przez agencję Reutera. Według resortu policja zatrzymała go na lotnisku po przylocie.

Mężczyznę skazano za prowadzenie dwóch stron, które m.in. ułatwiały oszustwa związane z płatnościami kartami i włamywanie się do komputerów.

#CyberMagazyn: Świat jest bezsilny wobec cyberoperacji Rosji?

Rosyjska agencja TASS powołała się na rzeczniczkę tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych, według której policja zatrzymała Burkowa na moskiewskim lotnisku. Władze rosyjskie ścigały go w ramach Interpolu.

Oszustwa internetowe, kradzież tożsamości

Burkowa aresztowano w Izraelu w grudniu 2015 roku i wydano Stanom Zjednoczonym w listopadzie 2019 roku. Przyznał się wtedy do m.in. oszustw internetowych, kradzieży tożsamości, prania brudnych pieniędzy i włamań komputerowych.

Rodzina hakera liczyła na to, że władze Izraela zwolnią go w ramach potencjalnej wymiany więźniów za amerykańsko-izraelską kobietę więzioną w Rosji od 2019 r. za przestępstwa narkotykowe.

#CyberMagazyn: Duch KGB drzemie w kampanii dezinformacyjnej Rosji

Ambasada amerykańska w Moskwie nie skomentowała dotąd informacji o deportacji. Wysyłanie więźniów z USA z powrotem do Rosji to rzadka praktyka, ponieważ kraje nie mają podpisanej umowy ekstradycyjnej.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama