Czy Polsce grozi komórkowy blackout?

5 lipca 2018, 16:09
Zagorski
Fot. Andrzej Kozłowski/CyberDefence24.pl

W czwartek w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się prezentacja wniosków z raportu Boston Consulting Group na temat zagrożeń dla rozwoju sieci telekomunikacyjnych w Polsce. Problemy z limitami gęstości mocy mogą zagrozić rozwojowi sieci 5G.

Z raportu wynika, że Polska jest krajem mobilno-centrycznym – europejskim liderem zarówno pod względem rozpowszechniania mobilnego Internetu szerokopasmowego, jak i wykorzystania transmisji danych.

Autorzy raportu zauważają, też że Polska ma najniższe i najbardziej restrykcyjne limity gęstości mocy, która jest mierzona w watach na metr kwadratowy w Europie (power density limits – PDL). Gęstość mocy wraz z natężeniem pola elektromagnetycznego wykorzystywane są do opisania pola elektromagnetycznego.  Im dalej od anteny tym niższe natężenie pola elektromagnetycznego i gęstość mocy. Zostały one ustanowione w 1984 roku w oparciu o standardy obowiązujące w tamtym czasie w Związku Radzieckim.  Polskie limity są nawet 100-krotnie bardziej restrykcyjne niż w innych krajach Unii Europejskiej, które uznają obowiązujące normy za bezpieczne.

W dalszej części raportu autorzy zauważają, że polska gospodarka można odnieść wiele korzyści z rozwoju komunikacji bezprzewodowej oraz technologii 5G. Sektor technologii komunikacyjnych już teraz wnosi znaczącą wartość do gospodarki kraju. Nowa technologia 5G oraz Przemysł 4.0 będą dodatkowym, ważnym napędem dla rozwoju gospodarki oraz rynku pracy.

Niestety już dziś ujawniają się negatywne skutki restrykcyjnych limitów gęstości mocy na usług mobilnego Internetu: Polska znajduje się na ostatnim miejscu pod względem szybkości Internet 4G w Europie, pomimo wysiłków polskich operatorów oraz nakładów inwestycyjnych, które nie odbiegają od średniej europejskiej – podkreślają autorzy raportu.

Ponadto restrykcyjne limity gęstości mocy będą hamować rozwój 5G w Polsce, przez co kraj może znaleźć się w technologicznym ogonie Europy. Pomimo strategicznych ambicji polskiego rządu, aby stawiać na długoterminowy rozwój i stać się krajem wiodącym w technologii 5G, Polsce grozi niedorozwój infrastruktury mobilnego Internetu ze względu na:

  • Częstotliwości udostępniane na potrzeby 5G nie będą mogły być w pełni wykorzystane i będą wyceniane poniższej oczekiwanych wartości
  • Nowe technologie mobile nie będą mogły zostać wdrożone, co ograniczy rozwój kraju w obszarze innowacji technologicznych
  • Ograniczenia w wykorzystaniu częstotliwości i technologii nie mogą zostać zrekompensowane budową nowych stacji bazowych z powodu ogromnych trudności w realizacji nowych projektów

Wymogi technologii 5G oraz Przemysłu 4.0 będą spełnione tylko częściowo. Będzie to dla Polski znaczące utrudnienie w wyścigu o pozycję europejskiego lidera w najnowocześniejszych sektorach gospodarki.

Obowiązujące limity gęstości sieci stawiają pod znakiem zapytania oczekiwane korzyści społecznoekonomiczne powiązane z technologią 5G, takie jak wzrost gospodarczy czy rozwój miejsc pracy.

Podczas prezentacji raport Minister Cyfryzacji Marek Zagórski powiedział, że intencją ministerstwa jest wprowadzenie sieci 5G w Polsce do 2025 roku dlatego, opisane w dokumencie problemy muszą zostać rozwiązane. Ministerstwo Cyfryzacji ma zamiar przygotować zmiany legislacyjne. Minister Zagórski mówił, również o tym, że społeczeństwo musi czuć się bezpiecznie i dlatego trzeba skutecznie monitorować promieniowanie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
TowariszczJacho
sobota, 7 lipca 2018, 00:21

Bezpieczeństwo jak widać z przykładów w innych krajach nie jest uzależnione od gęstości mocy lecz od stosowanych algorytmów i technologiach oraz rozwiązaniach dla Cyberbepieczeństwa, szczególnie dla AAA w Przemysł 4.0 jak również w 2FA oraz innych ... czy napewno ten kierunek jest właściwy dopiero co wydano z pieniędzy podatnika 3MLD na LTE a już trzeba szykować się do 5G za kolejne 5MLD - kiedy w końcu Polacy i Polski sektor IT i ICT będzie beneficjentem a nie płatnikiem - to są problemy do rozwiązania, dlaczego są bariery dla rozwiązań polskich ... dla rozwiązań Polaków - którzy okazuje się, że mają cały szereg rozwiązań, które chcą patentować tacy jak Google - kompresja danych, czy też wykorzystują dla social engerening ... itd. itd. ... jak długo eksperci Polacy w Polsce będą eliminowani a będą wygrywały miernoty polityczne tak długo będziemy płatnikami a nie beneficjentami w technologiach dla IT i ICT czyli Fiontech i Cyberbezpieczeństwo ale równiez BlockChain i inne ... jak zwykle kupimy swoje pomysły w cudzych produktach ...

sff
piątek, 6 lipca 2018, 15:41

To że uznają limity za bezpieczne nie oznacza że są bezpieczne.

sos
piątek, 6 lipca 2018, 11:17

I bardzo dobrze ,że mamy takie limity. Zdrowia nigdy dosyć.

internauta
piątek, 6 lipca 2018, 02:13

A dlaczego nie mówi się o szkodliwości zarówno dla zdrowia, jak i szkodliwości społecznej cybernetyzacji życia?!? Większe natężenie mocy? Jak by promieniowanie elektromagnetyczne nie generowało chorób np. nowotworów, czy migreny. Psychiatrzy zapewne mieli by się o czym wypowiedzieć jeśli chodzi o destrukcyjny wpływ internetu na więzi społeczne, czy zdolności poznawcze, oraz kreatywność. Przemysł 4.0? Robotyzacja przemysłu... długoterminowo wzrost bezrobocia, bo robot tańszy od pracownika... nowoczesna technologia w miejscu pracy, ale w ręku pracownika. Internet w pracy, czy w domu dla zdobywania wiedzy, czy komunikacji jak najbardziej ok, ale rzesze cyber-zombi ze smart-fonami w dłoni odłączonych od otaczającej rzeczywistości? To już jakiś koszmar. Jeśli chodzi o 5G to wolę koncepcje światłowód w każdym domu. Gospodarka gospodarką, innowacyjność innowacyjnością, ale pozostańmy mimo wszystko ludźmi. :)

Podatnik
czwartek, 5 lipca 2018, 23:28

Dlaczego nie ma info o wyborze kamuflażu dla Wojska. Do końca czerwca miała być zakończona procedura i wybór kamuflażu.

Tweets CyberDefence24