Reklama

Social media

Cyberprzestępcy nie śpią. Oszustwo na wygraną w Loterii Szczepień

fot. CERT Polska/ Twitter
fot. CERT Polska/ Twitter

Zespół CERT Polska, powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie ostrzega przed nowym oszustwem. Cyberprzestępcy podszywają się pod Loterię Narodowego Programu Szczepień.

W fałszywych SMS-ach wysłanych do użytkowników znajduje się informacja o wygranej w wysokości 1 tys. złotych w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Aby odebrać nagrodę, oszuści zachęcają do kliknięcia w link i „potwierdzenia swoich danych”.

Zespół CERT Polska ostrzega przed naciągaczami, podkreślając, że oszuści wysyłają wiadomości na losowe numery telefonów.

„Uwaga! Ostrzegamy przed oszustwem, w którym przestępcy podszywają się pod Loterię Narodowego Programu Szczepień. Oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów, których treść sugeruje wygraną 1000 złotych oraz konieczność wejścia w przesłany link w celu potwierdzenia wygranej” – podkreśla w social mediach CERT Polska.

Po wejściu w link uruchamia się fałszywy panel płatności, który podszywa się pod serwis PayU. „Wprowadzenie danych bankowości elektronicznej w tym panelu umożliwi przejęcie konta bankowego” – informuje zespół.

CERT Polska przypomina także, że wszelkie szkodliwe domeny powinno się zgłaszać pod numerem 799 448 084 lub za pośrednictwem strony incydent.cert.pl.

Natomiast oficjalna strona loterii znajduje się pod adresem: gov.pl/web/loteria. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama