Algorytm Twittera faworyzuje ludzi o białym kolorze skóry? Platforma zleca wewnętrzną kontrolę

21 września 2020, 13:36
american_blond_hair_cellphone_cheerful_device_digital_electronic_european-1549575
fot. pxhere.com
CyberDefence24
CyberDefence24

Użytkownicy Twittera ujawnili, że wykorzystywany przez firmę algorytm ułatwiający podgląd zdjęć na platformie automatycznie publikuje fotografie osób o białym kolorze skóry. Platforma zapowiedziała dodatkowe testy narzędzia.

Chodzi o wykorzystywany przez Twittera algorytm, który przycina zdjęcia publikowane na koncie użytkownika i decyduje, który fragment fotografii jest najbardziej istotny i jako taki będzie wyświetlany w funkcji podglądu zdjęć w serwisie. Użytkownicy platformy zarzucili firmie, że wykorzystywany przez nią program dyskryminuje osoby o innym kolorze skóry niż biały i np. jeśli zdjęcie przedstawia osoby o różnym pochodzeniu etnicznym, to algorytm automatycznie przycina je tak, żeby w podglądzie wyeksponować jedynie twarze białych uczestników. W weekend część użytkowników serwisu opublikowała także przykłady tego typu zmanipulowanych zdjęć.

W niedzielę rzecznik Twittera poinformował, że firma zamierza przeprowadzić dodatkowe testy programu, zaś ich wyniki zostaną publicznie udostępnione użytkownikom. "Nasz zespół przetestował model przed jego zakupem i nie znalazł żadnych dowodów na to, żeby program faworyzował użytkowników ze względu na ich kolor skóry. Jednak wyniki eksperymentów przedstawione nam przez internautów pokazują, że coś może być na rzeczy i że musimy przeprowadzić dodatkowe analizy" - powiedziała Liz Kelly z działu komunikacji Twittera portalowi Mashable.

Twitter zaczął korzystać z algorytmu w 2017 r. 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
pga
wtorek, 22 września 2020, 14:04

Za chwilę okaże się, że "faworyzowanie osób o białym kolorze skóry" polega na ich niedyskryminacji względem osób o innym kolorze, a odpowiedzią będzie faworyzowanie tych drugich kosztem dyskryminacji pierwszych. I wtedy będzie równo i sprawiedliwe, bo przecież niewolnictwo i kolonie, a poza tym rasizm systemowy.

Tweets CyberDefence24