Reklama

Strona główna

Banki i Hollywood celem Korei Północnej

Fot. Caleb George/ Wikipedia Commons/ CC0 1.0
Fot. Caleb George/ Wikipedia Commons/ CC0 1.0

Firma Kaspersky opublikowała sprawozdanie dotyczące grupy hakerskiej Lazarus, powiązanej z atakiem hakerskim na bank w Bangladeszu oraz cyberatakiem na studio w Hollywood, do którego doszło w 2014 roku.

Rosyjska firma cyberbezpieczeństwa Kaspersky Lab, poinformowała, że ma cyfrowe dowody na to, że hakerzy z Korei Północnej uczestniczyli w ubiegłorocznym cyberataku na centralny bank Bangladeszu, w wyniku którego skradziono 81 mln dolarów. Był to jeden z największych ataków na sektor finansowy na świecie. Raport firmy Kaspersky Lab. liczy 58 stron.

Opracowanie rosyjskiej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem zawiera także opis ataku na studio filmowe Sony w Holywood w 2014 roku, o który rząd USA obwiniał hakerów z Korei Północnej i nałożył na reżim Kim Dzong Una dodatkowe sankcje.   

Czytaj też: Wiceszef NSA: Korea Północna stoi za cyberatakiem na bank w Bangladeszu

Z raportu można się dowiedzieć, że hakerzy z grupy Lazarus nawiązali bezpośrednie połączenie z adresu IP w Korei Północnej do serwera w Europie, który był używany do kontrolowania systemów zainfekowanych przez grupę. Jak twierdzą przedstawiciele Kaspersky Lab., po raz pierwszy udało im się udowodnić bezpośrednie połączenie między Koreą Północną a grupą hakerską Lazarus, której działalność rozpoczęła się w 2009 roku.

Rząd Korei Północnej zaprzeczył zarzutom dotyczącym włamań, jakie postawili mu urzędnicy amerykańscy oraz rosyjska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem.

Reklama

Komentarze

    Reklama