Austria: decyzja ws. 5G zostanie podjęta we współpracy z partnerami z UE

20 stycznia 2020, 15:32
Parlament_Vienna_Austria
fot. Jebulon / Wikipedia.com

Kanclerz Federalny Austrii Sebastian Kurz nie wykluczył wykorzystania sprzętu firmy Huawei przy budowie krajowej infrastruktury 5G. Zaznaczył jednak, że kraj skoordynuje decyzję z partnerami z Unii Europejskiej - podała w poniedziałek agencja Reutera.

"Chcemy być neutralni technologicznie i jednocześnie zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo" - wskazał Kurz, zapytany o stanowisko wobec chińskiego dostawcy, oskarżanego przez USA o szpiegostwo.

"Ściśle koordynujemy działania zarówno z partnerami europejskimi, jak i Komisją Europejską" - dodał podczas konferencji prasowej w Wiedniu.

Polityk podkreślił, że kluczowe dla przyszłej infrastruktury 5G będą bezpieczeństwo tej sieci oraz dywersyfikacja dostawców technologii, tak by nie polegać tylko na jednym dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego.

Przedstawiciele amerykańskich władz od dłuższego czasu oskarżają władze Chin o wspieranie wzrostu Huaweia na rynkach zagranicznych poprzez m.in. niskokosztowe pożyczki i inne działania pozwalające koncernowi osiągać przewagę nad rywalami z USA i Europy. Waszyngton oskarża też spółkę o niejawne związki z Pekinem i ostrzega, że sprzęt 5G firmy może potencjalnie zostać wykorzystany w celach szpiegowskich. Huawei systematycznie zaprzecza tym zarzutom.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
szulin
środa, 12 lutego 2020, 21:02

Żaden kraj nie zrezygnuje z możliwości jakie daje ten standard. Jakoś poważani naukowcy nie uznają jej za szkodliwą, krzyczą jedynie jacyś pseudonaukowcy albo znachorzy.

Kuchar
piątek, 7 lutego 2020, 15:20

Śmiać mi się chce jak czasem czytam komentarz, że niby w Belgii ta sieć nie ruszy. Cały świat wprowadza, więc jakim autorytetem miały być jeden kraj i to w dodatku Belgia, z resztą wątpię, żeby akurat tam nie było dostępu do 5G.

Tweets CyberDefence24