Reklama

Social media

Atak ransomware na Departament Sprawiedliwości RPA

Fot. Den Harrson/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Den Harrson/Unsplash/Domena publiczna

Systemy informatyczne ważnej instytucji RPA zostały zaszyfrowane na skutek ataku ransomware. Zablokowano dostęp do wszystkich usług elektronicznych. Urząd wydał w tej sprawie oficjalne oświadczenie.

Cyberataki przybierają na sile, a ich celem stają się ważne organizacje. W ostatni poniedziałek (6 września) Departament Sprawiedliwości Republiki Południowej Afryki padł ofiarą ataku oprogramowaniem ransomware.

Warto dodać, że w lipcu miał miejsce podobny incydent, który spowodował awarię systemów Trensnet SOC Ltd – południowoafrykańskiego przedsiębiorstwa transportowego – co w konsekwencji doprowadziło do poważnych zastojów w eksporcie i imporcie – informuje Daily Maverick. 

Atak na instytucję

Ransomware przedostał się do Departamentu Sprawiedliwości najprawdopodobniej drogą mailową przy wykorzystaniu phishingu i został zainstalowany bez wiedzy użytkownika. Możliwe, że cyberprzestępcy wykorzystali także metodę drive-by-download, która polega na zainfekowaniu kodu strony internetowej złośliwym skryptem, co prowadzi do jego pobrania i rozprzestrzeniania się na komputerze.

Doprowadziło to do zaszyfrowania wszystkich systemów informatycznych, do których nie mieli dostępu zarówno sami pracownicy, jak i osoby z zewnątrz – poinformowano w oficjalnym oświadczeniu.

Zablokowano dostęp do kluczowych usług

„Wszystkie usługi elektroniczne świadczone przez Departament Sprawiedliwości zostały dotknięte, w tym wydawanie listów upoważniających, usługi kaucyjne oraz skrzynka mailowa i oficjalna strona internetowa” – napisano w piśmie. 

Zapewniono jednak, że problemy z systemem internetowym w żaden sposób nie wpłyną na zaplanowane rozprawy sądowe w całym kraju, ponieważ wykorzystywany jest tradycyjny system zarządzania dokumentami.

„Informatycy instytucji współpracują z agencjami stanowymi w celu zbadania i rozwiązania problemu. Jak dotąd nie wykryto żadnych oznak naruszenia danych. Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie mogło to spowodować dla społeczeństwa” – podsumowano w oświadczeniu.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama