Reklama

Armia i Służby

Wojsko. Żołnierze z Olsztyna zapamiętają ten moment

Olsztyn wojsko polska
Uroczystość wręczenia sztandaru RCI Olsztyn
Fot. 16 Dywizja Zmechanizowana/RCI Olsztyn

W Olsztynie miało miejsce historyczne wydarzenie dla tamtejszej jednostki Wojska Polskiego. Dla żołnierzy był to szczególny moment. 

Data 18 października 2023 r. przejdzie do historii Regionalnego Centrum Informatyki Olsztyn (RCI Olsztyn). Podczas uroczystości z udziałem oficerów Wojska Polskiego, przedstawicieli administracji, spółek skarbu państwa, biznesu oraz obywateli miała miejsca wyjątkowa chwila. 

Dowódca polskich cyberwojsk gen. dyw. Karol Molenda, w imieniu zwierzchnika Sił Zbrojnych RP prezydenta Andrzeja Dudy, oficjalnie wręczył RCI Olsztyn sztandar, będący symbolem jednostki i wyrazem szacunku oraz honoru. Z rąk generała odebrał go płk Zbigniew Majkowski, Komendant Centrum. Nie mogło nas tam zabraknąć. 

Czytaj też

Najważniejsze wartości żołnierza

Wydarzenie poprzedziła msza w Kościele Garnizonowym. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta na miejsce dalszych uroczystości. Po oficjalnym meldunku, odśpiewaniu hymnu, przemówieniu Komendanta RCI Olsztyn głos zabrał gen. dyw. Karol Molenda.

Ojczyzna i honor to najważniejsze wartości w życiu każdego żołnierza” – podkreślił Dowódca cyberwojsk RP. Jak dodał, sztandar jest tym, co żołnierzy jednoczy. „Symbolem męstwa, odwagi, waleczności, gotowości bojowej. Tych wszystkich wartości, które (…) kierują nas w stronę zwycięstwa” – zaznaczył przedstawiciel DKWOC, dziękując również żołnierzom Centrum za ich służbę. 

Po uroczystym wręczeniu sztandaru odbyła się jego prezentacja oraz defilada wojskowa. Jak wyglądała? Zobaczcie nasz nowy vlog z Olsztyna:

YouTube cover video
VLOG: Uroczystość nadania sztandaru RCI Olsztyn

Dla fanów fotografii utworzyliśmy specjalną galerię zdjęć z uroczystości:

Na podobnej uroczystości byliśmy również w Krakowie. Vlog z rynku głównego znajdziecie pod linkiem.

Czytaj też

RCI Olsztyn. Co to za jednostka?

Przypomnijmy, że RCI Olsztyn to jedno z sześciu RCI, nad którym czuwa Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Żołnierze Centrum odpowiadają przede wszystkim za utrzymanie stacjonarnych systemów teleinformatycznych w taki sposób, aby zagwarantować ich ciągłość działania, najwyższą jakość usług dla wojska oraz instytucji resortu obrony. Stoją również na straży bezpieczeństwa eksploatowanych systemów teleinformatycznych, aby sieć wykorzystywana przez SZ RP i MON była sprawna i bardzo dobrze chroniona. 

O RCI Olsztyn dowiecie się więcej z naszego cyklu „Wojsko, jakiego nie znacie”: Potencjał Wojska Polskiego. „Dzień zaczynamy od MMA IT”.

YouTube cover video
Służba w RCI Olsztyn

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Komentarze