Reklama

Armia i Służby

Wojsko Polskie. Historyczny dzień dla krakowskich żołnierzy

wojsko Kraków polska
Ceremonia wręczenia sztandaru RCI Kraków.
Autor. CyberDefence24.pl

To był historyczny moment dla żołnierzy Regionalnego Centrum Informatyki Kraków. Podczas oficjalnej uroczystości na Rynku Głównym w stolicy Małopolski, RCI wręczono sztandar, będący „sercem każdej jednostki” Wojska Polskiego.  „Wasza praca ma ogromny sens i zmienia oblicze sił zbrojnych” – mówił do zgromadzonych gen. bryg. Karol Molenda, dowódca cyberwojsk RP. 

Reklama

14 lipca br. zapisze się w historii krakowskiego Regionalnego Centrum Informatyki (RCI Kraków). Podczas uroczystości z udziałem przedstawicieli najwyższego szczebla wojskowego oraz władz państwowych, jednostce wręczono sztandar – symbol sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa. Nasza redakcja była w centrum wydarzeń. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Bezpieczna i sprawna infrastruktura

Przypomnijmy, że RCI Kraków imienia płk. Ignacego Junosza-Drewnowskiego jest jednostką Wojska Polskiego, bezpośrednio podporządkowaną Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. 

Centrum odpowiada za zabezpieczenie oraz funkcjonowanie systemów i sieci teleinformatycznych w jednostkach SZ RP i instytucjach w przydzielonym rejonie odpowiedzialności (siedem województw: lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie). RCI Kraków zapewnia m.in. łączność radioliniową, radiową i satelitarną, usługi telekomunikacyjne, wsparcie teleinformatyczne, a także bezpieczeństwo teleinformatyczne w cyberprzestrzeni.

Czytaj też

„Tak ważny był i jest sztandar”

Uroczystość wręczenia sztandaru rozpoczęła się od mszy świętej w Bazylice Mariackiej, w której uczestniczyli żołnierze i pracownicy cywilni RCI Kraków, na czele z dowództwem, ich rodziny i najbliżsi, a także członkowie delegacji z Warszawy, w tym minister Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP oraz gen. bryg. Karol Molenda, reprezentujący cyberwojska i szefa resortu obrony narodowej. 

W trakcie homilii padły słowa, podkreślające wagę wydarzenia: „Mamy okazję przeżywać kolejny niezapomniany dzień naszej służby – wręczenie sztandaru. (...) Utrata lub zaginięcie sztandaru przez jednostkę wojskową prowadzi, wedle obowiązujących przepisów, do jej rozformowania. Tak ważny był i jest sztandar dla każdej jednostki wojskowej”.

Kraków kościół mariacki
Msza święta w Bazylice Mariackiej podczas uroczystości wręczenia sztandaru RCI Kraków.
Autor. CyberDefence24.pl

RCI Kraków: „Nie zawiedziemy Was”

Po zakończeniu mszy odbył się przemarsz na płytę główną krakowskiego rynku. Pod Sukiennicami miała miejsce oficjalna część historycznej dla RCI Kraków uroczystości. Zgromadziła liczą publikę, która w podniosły sposób – na rozpoczęcie wydarzenia – odśpiewała razem z wojskowymi hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Na maszt wniesiono flagę RP, a nad rynkiem przemieściły się samoloty wojskowe z jednostki w Balicach. 

Gości przywtiał płk Krzysztof Dudek, Komendant RCI Kraków. „Wręczenie sztandaru to jedna z najważniejszych uroczystości w historii Regionalnego Centrum Informatyki Kraków. Nadany przez Prezydenta RP, jest dla nas nie tylko wielkim wyróżnieniem, ale również najwyższym honorem. (...) Zrobimy wszystko, aby zaufania, którym zostaliśmy obdarzeni, nigdy nie zawieść” – wskazał pułkownik. 

sztandar RCI Kraków rynek
Uroczystość wręczenia sztandaru RCI Kraków na Rynku Głównym.
Autor. CyberDefence24.pl

Czytaj też

Przekazanie sztandaru

Następnie odbyła się ceremonia przybicia gwoździ na drzewcu sztandaru. Symbolicznego gestu dokonali m.in. minister Piotr Ćwik, gen. bryg. Karol Molenda oraz rodzice chrzestni sztandaru: Joanna Świątkowska, redaktor naczelna European Cybersecurity Journal) oraz Tomasz Zeniuk, przedstawiciel rodziny patrona RCI Kraków.

Wreszcie nadszedł punkt kulminacyjny wydarzenia. Rodzice chrzestni sztandaru przekazali go ministrowi, a ten uroczyście wręczył go żołnierzom RCI Kraków. Z honorem przyjęli sztandar i z zaprezentowali go zgromadzonym, w tym obecnym jednostkom wojskowym (m.in. RCI Gdynia czy RCI Bydgoszcz). 

sztandar RCI Kraków
Prezentacja sztandaru przez żołnierzy RCI Kraków.
Autor. CyberDefence24.pl

Czytaj też

Uznanie Prezydenta RP

Słowo do przedstawicieli Wojska Polskiego skierował w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że nadanie sztandaru to przełomowe wydarzenie w historii każdej jednostki. „Niezmiennie symbolizuje więzi łączące żołnierzy z ich macierzystą jednostką i krajem, którego przysięgali bronić” – zaznaczył prezydent.

Jak dodał, odpowiedzialność spoczywająca na barkach żołnierzy krakowskiego RCI jest niemała. „W dzisiejszych czasach, gdy domena cyberprzestrzeni nabiera coraz większego znaczenia, zarówno bezpośrednio na polu walki, jak i w procesach szkolenia i przygotowania armii w czasie pokoju, państwa misja ma niebagatelne znaczenie. Dzięki Centrum efektywnie funkcjonują systemy współdziałania jednostek. (...) Zdolność natychmiastowego przekazywania danych ma decydujące znaczenie dla powodzenia realizowanych operacji” – stwierdził prezydent Andrzej Duda w liście do żołnierzy RCI Kraków. 

Dowódca DKWOC: „Zmieniacie oblicze wojska”

Po odczytaniu listu prezydenta, głos zabrał dowódca polskich cyberwojsk gen. bryg. Karol Molenda. W trakcie swojego przemówienia podkreślił, że „sztandar jest sercem każdej jednostki wojskowej". 

„Każdy z was ma wiele umiejętności. Siła splotu wszystkich nitek, które są w sztandarze, to siła RCI Kraków – jednostki niepowtarzalnej, dumnej, o ogromnym znaczeniu dla współczesnej armii” – mówił dowódca DKWOC.

Generał obiecał żołnierzom Centrum dalszy rozwój i poczucie satysfakcji ze służby. „Nikt nigdy nie mówił, że będzie łatwo. Nie obiecuję wam, że zawsze będzie bezboleśnie. Obiecuję wam ciężką pracę i trud. Ale obiecuję wam jeszcze coś, czego nie można kupić za pieniądze – satysfakcję z realizacji zadań. (...) Wasza praca ma ogromny sens i zmienia oblicze sił zbrojnych” – zwrócił się do przedstawicieli krakowskiej jednostki gen. bryg. Karol Molenda.

Karol molenda generał
Przemówienie gen. bryg. Karola Molendy do żołnierzy RCI Kraków.
Autor. CyberDefence24.pl

Podczas uroczystości słowo do zgromadzonych skierowali również m.in. minister Piotr Ćwik oraz komendant krakowskiej jednostki płk Krzysztof Dudek. Wydarzenie zwieńczyła defilada z udziałem orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego, podczas której raz jeszcze żołnierze RCI Kraków prezentowali swój sztandar. 

Już niebawem startujemy z nowym cyklem o polskich cyberwojskach oraz jednostkach podległych DKWOC. Każdą z nich poznacie bliżej - zobaczycie na czym polega ich praca, odpowiedzialność a żołnierze opowiedzą o swojej codziennej służbie. Jeden z materiałów będzie poświęcony RCI Kraków.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. rukmavimana

    NIESAMOWITE! XXI wiek, nauka, kosmos, cybernetyka, sztuczna inteligencja, obrona cybernetyczna przed cyberatakami, a jakiś koleś dalej miotłą macha i czary odprawia nad sztandarem. Masakra.

Reklama