Reklama

Armia i Służby

Wideobloger elementem operacji psychologicznych Rosji

ukraina wojna podoljak
Fot. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/СБ України (@ServiceSsu)/Twitter / CyberDefence24.pl

Jeden z rosyjskich wideoblogerów bierze czynny udział w operacjach informacyjno-psychologicznych, prowadzonych przez tamtejsze służby specjalne. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zebrała dowody.

SBU zgromadziło materiał dowodowy przeciwko „analitykowi wojskowemu” i wideoblogerowi Jurijowi Podoljakowi. Zgodnie z dokumentacją, przebywając w Rosji bierze czynny udział operacjach informacyjnych i psychologicznych Kremla. 

Milioner „regularnie pojawia się w propagandowych kanałach telewizyjnych, w tym w talk show Sołowjowa (jeden z naczelnych propagandystów Putina – red.)” – wskazuje SBU w komunikacie do sprawy. 

Czytaj też

W trakcie programów Jurij Podolak publicznie nawołuje do zajęcia Ukrainy i wsparcia rosyjskich sił okupacyjnych. Ponadto, rozpowszechnia na masową skalę fake newsy dotyczące sytuacji na froncie. Robi to za pomocą własnej strony internetowej oraz kanałów na YouTube, RuTube i Telegramie (łącznie mają kilka milionów obserwujących). 

Strona ukraińskie podjęła działania na rzecz pociągnięcia milionera do odpowiedzialności karnej. Wysiłki te są utrudnione, ponieważ mężczyzna przebywa w Rosji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze