Reklama

Armia i Służby

Węgry zablokowały Ukrainie dołączenie do centrum cyberobrony NATO

Autor. Max Kukurudziak/ Unsplash

Węgry sprzeciwiły się przyjęciu Ukrainy do Centrum Doskonałości Cyberobrony NATO, twierdzi ukraiński portal Europejska Pravda. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow powiedział, że taką decyzję zablokował jeden z krajów UE, sąsiad Ukrainy.

Reklama

Ołeksij Daniłow poinformował wczoraj w jednym z programów telewizyjnych, że Kijów latem 2021 roku złożył dokumenty o przystąpieniu do instytucji „Cyber-NATO". Jak dodał, decyzje w tym formacie podejmowane są w drodze konsensusu.

Reklama

Jednak "jeden z krajów europejskich odmówił naszemu krajowi udziału w tej instytucji" - powiedział Daniłow. Podkreślił również, że weto zostało zgłoszone pomimo obecnej sytuacji na Ukrainie i tego, że państwo to nieustannie pada ofiarą cyberataków. Wskazał, że decyzję zablokował jeden z krajów członkowskich Unii Europejskiej, który ma być sąsiadem Ukrainy.

Czytaj też

„Europejska Pravda",  ukraiński portal internetowy poświęcony Europie, NATO i reformom na Ukrainie poinformował - powołując się na swoje źródła - że Węgry zastosowały swoje weto wobec członkostwa Ukrainy w NATO Cooperative Cyber Defense Center of Excellence (CCDCOE). Według tych źródeł Ukraina miała zostać członkiem CCDCOE 1 stycznia 2022 r., ale proces ten zablokował Budapeszt.

Reklama

Węgry od jesieni 2017 roku blokują spotkania wysokiego szczebla NATO-Ukraina w związku z ustawą oświatową na Ukrainie. Budapeszt twierdzi, że narusza ona prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama