Reklama

Armia i Służby

USA naciskają na sojuszników z NATO. Chcą wykluczenia Huawei z budowy sieci 5G

fot. SSG Brooks Fletcher / Wikimedia Commons
fot. SSG Brooks Fletcher / Wikimedia Commons

Amerykanie po raz kolejny wzywają sojuszników z NATO do zablokowania możliwości wykorzystania sprzętu chińskich producentów w ramach budowy sieci 5G. Ponownie przypomniano również, że zignorowanie ostrzeżenia może zagrozić wymianie informacji wywiadowczych. Amerykanie niezmiennie podnoszą argument o możliwości cyberszpiegostwa ze strony Pekinu, który wykorzystuje do tego celu chińskie przedsiębiorstwa – relacjonuje słowa Sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych Marka Espera  portal CyberScoop.

„Podobnie jak w wypadku innych domen walki, nasze możliwości cybernetyczne zostały wzmocnione przez silną sieć sojuszników i partnerów. Nasza zdolność do dzielenia się informacjami i operowania we wspólnych sieciach komunikacyjnych służyć może jako zwiększenie naszej siły - ale idzie z tym w parze także zwiększone ryzyko” – powiedział Esper w trakcie szczytu Cybersecurity and Infrastructure Security Agency organizowanego w zeszłym tygodniu w Maryland. Przestrzegał również, że korzystanie z rozwiązań 5G oferowanych przez chińskie firmy może zagrozić możliwościom wymiany informacji wywiadowczych pomiędzy Stanami a sojusznikami.

Już wcześniej Waszyngton zagroził Wielkiej Brytanii ograniczeniem umów o wymianie danych wywiadowczych, jeśli rząd w Londynie umożliwi Huawei dostarczanie sprzętu w ramach budowy sieci 5G. Amerykanie stale utrzymują również, że koncern posiada ścisłe powiązania z chińskim rządem, zarzucając Beijingowi działania mające  na celu zarówno sabotaż międzynarodowej konkurencji, jak i prowadzenie cyberszpiegostwa.

W trakcie wypowiedzi Esper poruszył również dość problematyczną kwestię amerykańskich zdolności i przygotowania do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni, a także potencjału defensywnego w tym zakresie. „Tylko w ciągu ostatniej dekady zaczęliśmy zastanawiać się, jak wygląda walka w cyberprzestrzeni” - powiedział Esper. „Nasi przeciwnicy postrzegają cyberwojnę jako sposób na podbicie USA i narzucenie kosztów bez konfrontacji z naszymi tradycyjnymi mocnymi stronami” – przytacza CyberScoop relacjonując jego wystąpienie.

Jak wskazywał Esper, długoterminowe działania prowadzone głównie przez Chiny, jak np. pozyskanie przez chińskich hakerów dostępu do schematów elektronicznych systemów myśliwców F-35, prowadzone są „w celu osłabienia naszej przewagi wojskowej”.

Jak przypomina CyberScoop, amerykańskie wysiłki zmierzające do wpłynięcia na decyzje sojuszników odnośnie wyboru dostawcy sprzętu pod budowę sieci nowej generacji, jak dotychczas przynoszą marne skutki. Zarówno Wielka Brytania jak i Unia Europejska odmówiła wykluczenia Huawei z budowy sieci.

Również polski rząd  stale zapewnia, że nie podejmie działań mających wykluczyć jakiegokolwiek dostawcę z budowy sieci nowej generacji. Minister Zagórski podkreślał w zeszłym tygodniu w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej, że "Nie ma i nie będzie żadnej decyzji, która by się odnosiła do jakiejkolwiek konkretnej firmy, np. Huawei, jeśli chodzi o budowę sieci 5G w Polsce." Zaznaczył jednak, że bezpieczeństwo sieci 5G jest kluczowe i że zostaną zdefiniowane kryteria bezpieczeństwa sieci przed oficjalnym ogłoszeniem postępowania aukcyjnego. 

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama