Reklama

Armia i Służby

Ukraińska posłanka ułatwiła robotę Rosji

Iryna Farion ukraina sbu
Działalnością Iryny Farion zajmuje się SBU.
Fot. СБ України @ServiceSsu)/X / ВО Свобода/Wikimedia Commons/CC3.0 / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Ukraińskie służby zajęły się aktywnością jednej z byłych już posłanek. Kobieta m.in. ułatwiła „pracę” rosyjskim służbom specjalnym.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zajęła się działalnością Iryny Farion, posłanki VII kadencji parlamentu. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że kobieta opublikowała na swoich social mediach wpis, w którym ujawniła dane osobowe studenta z okupowanego Krymu (wrzuciła screen wiadomości). Był zwolennikiem wolnej Ukrainy. Udostępnione w sieci informacje pozwoliły rosyjskim służbom specjalnym podjąć wobec niego działania. W efekcie doszło do jego prześladowania.

Ponadto, Farion w jednym z wywiadów w krytyczny sposób odnosiła się do rosyjskojęzycznych żołnierzy SZU. Jej zdaniem, nie można ich nazywać Ukraińcami i należy wykluczyć z wojska. „Wywołało to falę oburzenia wśród wojskowych i społeczeństwa” – podaje SBU. 

Czytaj też

Dochodzenie jest w toku

Wobec posłanki wszczęto postępowanie w związku z naruszeniem obowiązującego prawa. Mowa o m.in. naruszeniu równości obywateli, obrazę honoru i godności żołnierza, gróźb pod adresem wojskowych, naruszeniu tajemnicy korespondencji i prywatności. Jak informuje SBU, dochodzenie jest w toku. 

Czytaj też

Współpraca z Rosją

Farion to niejedyny przykład polityka, którym „zajęły się” ukraińskie służby. Na naszym portalu opisywaliśmy sprawę Ołeksandra Dubinskiego, czyli byłego członka partii Wołodymyra Zełenskiego „Sługa Narodu”.

Mężczyźnie zarzuca się zdradę stanu. SBU twierdzi, że działał na rzecz grupy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Zdaniem służb, „Pinokio” – bo taki miał mieć pseudonim operacyjny – był zaangażowany w kampanię na rzecz destabilizacji sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie. 

Jakie zadania realizował? Więcej na ten temat znajdziecie w materiale: „Ukraina: polityk partii Zełenskiego zatrzymany. Rosyjska siatka”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Komentarze