Reklama

Armia i Służby

Ukraińska grupa okradała Europejczyków

call center oszustwo ukraina
Autor. Ukraińska cyberpolicja/cyberpolice.gov.ua

Ukraińska grupa przestępcza czyściła konta obywateli krajów europejskich. W proceder zaangażowanych było ponad 200 osób, które podszywały się pod instytucje finansowe i wyłudzały dane potrzebne do uzyskania dostępu do środków ofiar. 

Reklama

Jak podaje ukraińska cyberpolicja, funkcjonariusze rozbili 9 call center, które stanowiły podstawę działalności przestępczej polegającej na oszustwie. W ich pracę zaangażowano ponad 200 osób. 

Reklama

Zadaniem pracowników było podszywanie się po personel banków w celu uzyskania od ofiar danych, w tym np. haseł, kodów i numerów kart. Rozmówców zachęcali atrakcyjnymi inwestycjami, które okazywały się fałszywe. „Po uzyskaniu niezbędnych informacji sprawcy przywłaszczali sobie środki na kontach ofiar" – wskazuje lokalna policja. 

Organy ścigania przeprowadziły przeszukania w miejscach, gdzie znajdowały się call center. Zajęto komputery, telefony, nośniki danych oraz karty SIM. Trwa ustalanie całkowitej wysokość szkód oraz identyfikacja ofiar. Ukraińska policja poszukuje organizatorów oszustw. 

Reklama

Czytaj też

Znany schemat

Opisana wyżej akcja to kolejna ukierunkowana na rozbicie przestępczego call center. W czwartek informowaliśmy o neutralizacji działalności grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem i defraudacją pieniędzy. Każdego miesiąca przez ręce przestępców przechodziły „dziesiątki tysięcy dolarów". 

W tym przypadku kluczowa była współpraca Służby Bezpieczeństwa Ukrainy z lokalną policją. Więcej w materiale: Ukraina: rozbito grupę wyłudzającą pieniądze.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (2)

  1. sic

    Czy grupa (grupy) działała również na terenie Polski i w oddziałach banków?

  2. R88

    Ten problem trwał od ponad 10 lat. Po prostu jak nasze bagiety zgłaszały się o pomoc do bagiet z UA w celu zatrzymania przestępców to Policja UA temat olewała. Każdy podejrzewał że dlatego iż pewnie są opłacani przez te grupy przestępcze.

Reklama