Reklama

Armia i Służby

Dzieci z Chersonia siłą wywiezione do Rosji

ukraina wojna dziecko
Autor. Olena Tita/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

46 ukraińskich dzieci zostało nielegalnie wywiezionych z Chersonia do Rosji i na Krym. Cyberpolicja ustaliła tożsamość trzech sprawców. Trwa akcja, której celem jest powrót małoletnich do ojczyzny. 

Reklama

Latem ubiegłego roku grupa przestępców miała siłą wywieźć 46 nieletnich osób z zajmowanej przez okupantów placówki dziecięcej w Chersoniu. Sprawcy działali z naruszeniem ukraińskiej konstytucji oraz Konwencji Genewskiej. 

Reklama

Nielegalną działalność udokumentowała tamtejsza cyberpolicja we współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy i prokuraturą. Zgromadzono dowody cyfrowe, przeprowadzono przegląd zasobów online oraz zidentyfikowano osoby zamieszane w proceder. 

Czytaj też

Na tej podstawie ustalono tożsamość trzech sprawców. Jednym z nim okazał się być szef departamentu zdrowia w obwodzie chersońskim. Ukraińskie organy ścigania ustaliły, że w czerwcu 2022 r. sprawcy opracowali plan wywózki 46 sierot. Dzieci ostatecznie deportowano do Rosji i na teren okupowanego Krymu.

Reklama

Sprawcy zostali poinformowani o podejrzeniach wobec nich. Grozi im od 8 do 12 lat więzienia.

Jak wskazuje ukraińska cyberpolicja, władze w Kijowie oraz organizacje międzynarodowe (Save the Children i UNICEF) podejmują wysiłki na rzecz powrotu wywiezionych dzieci na Ukrainę.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama