F-15 podatne na cyberataki? Archaiczne zabezpieczenia amerykańskiego myśliwca

16 grudnia 2019, 12:38
fighter-jet-63090_960_720 (1)
Fot. WikiImages/Pixabay

Myśliwce F-15 podatne na cyberataki? Sprzęt U.S. Air Force został poddany testom bezpieczeństwa przez hakerów, którym udało się bez problemu przełamać zabezpieczenia kluczowych systemów. Prezentują one poziom z lat 90. - alarmują przedstawiciele amerykańskich sił zbrojnych.  

Podczas konferencji DEFCON 2019, która miała miejsce w Las Vegas, sprzęt U.S. Air Force został przetestowany przez hakerów. Głównym celem eksperymentu był system transferu danych dla myśliwca F-15. Specjaliści bez trudu poradzili sobie z jego zabezpieczeniami, co zszokowało dowództwo amerykańskich sił powietrznych – informuje serwis The Fifth Domain.

„To, co powiedzieli mi, w jaki sposób złamali zabezpieczenia, to rzeczy, o których przemysł nie wie lub nie jest tego świadomy. A przecież jest to element naszego łańcucha dostaw” – powiedział przedstawiciel U.S. Air Force Will Roper, cytowany przez The Fifth Domain. Dodał, że Pentagon musi zacząć wywierać większą presję na dostawcach, aby realnie podnosić cyberbezpieczeństwo armii. „Obecnie wygląda to tak, że otrzymujemy od kontrahentów jedynie minimum tego, o co ich prosimy” – zaznaczył przedstawiciel amerykańskiego wojska.

W tym celu konieczne jest bardziej szczegółowe zdefiniowanie wymagań w zawieranych umowach i kontraktach. Konieczne jest również opracowanie zasad i reguł, które muszą być weryfikowalne. Przykładowo, rząd powinien wymagać od podmiotów sektora przemysłowego dostarczenia wszystkich elementów, w tym między innymi kodów do systemów oraz sieci – wskazuje The Fifth Domain.

Waszyngton musi podjąć zdecydowane kroki, aby siły zbrojne USA były w pełni bezpieczne. Will Roper podkreśla, że obecne mechanizmy cyberbezpieczeństwa, jakie realnie działają w U.S. Army odpowiadają ostatniej dekadzie XX wieku. „Nie przeszły one do kolejnej dekady” – alarmuje przedstawiciel U.S. Air Force.

W wywiadzie udzielonym C4ISRNET, wojskowy zaznaczył także, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest również poddawanie systemów i urządzeń testom prowadzonym w „kontrolowanym środowisku”. Specjaliści w ten sposób mogli by sprawdzać podatność sprzętu w rzeczywistych warunkach. Jeśli eksperci potrafiliby podczas eksperymentów znaleźć luki w zabezpieczeniach, to również hakerzy, w tym grupy zarządzane przez rządy narodowe, z pewnością by to zrobili. W tym kontekście kluczową rolę odgrywa eliminacja podatności oraz zapobieganie cyberatakom.

KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Cyborg
środa, 18 grudnia 2019, 20:43

Mig29 prezentuje poziom przedszkola Można go wyłączyć w powietrzu 4sec Pokazać jak?

Gnom
piątek, 20 grudnia 2019, 08:57

Pokaż, ale te z Malborka, bez izraelskiej ingerencji

ktos
wtorek, 17 grudnia 2019, 14:18

Pytanie co moze taki hacker zrobic jak juz sie wlamie do mysliwca... no i czy musi miec dostep fizyczny czy nie. Jesli moze zmienic kolor wyswietlacza to pol biedy, gorzej jak moze np... wylaczyc uzbrojenie albo po prostu otworzyc owiewke kabiny w czasie lotu.

R
środa, 18 grudnia 2019, 12:28

Odpowiedz jest prosta, jezeli uzyskales dostep do "komputera", czyli w tym wypadku F-15, mozesz zrobic generalnie wszystko.

janusz
środa, 18 grudnia 2019, 01:27

Uruchomić katapultę.

R
wtorek, 17 grudnia 2019, 13:10

Ciekawe ile jak to wyglada z F-35.

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 03:45

Ano tak jak pokazały to w syrii gdzie izraelskie F-35 przeprowadziły atak elektroniczny wyłaczajac rosyjkie i syryjskie systemy OPL:)

GB
wtorek, 17 grudnia 2019, 23:05

Dobrze. Bez problemu latają nad Syrią i żaden rosyjski haker nic im nie zrobił. W sumie to izraelskie F-15 i F-16 są pod tym względem dobrze zabezpieczone o czym świadczy np. atak na syryjski budowany reaktor atomowy.

BUBA
wtorek, 17 grudnia 2019, 11:51

To samo spotkało system Patriot PAC-3 Bundeswehry w Turcji, włamano się do software wyrzutni i radiolokatora. System ALIS F-35 też powinno się poddać takim badaniom. Na szczęście robią to Norwedzy, bo nasz MON takimi drobiazgami się nie zainteresuje........................................................................................... .......................................................................................................................................................................................

Zuma
środa, 18 grudnia 2019, 23:04

Wasz MON bardzo sie interesuje. Szojgu az przebiera nóżkami.

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 03:47

BUBA, Niemcy maja PAC-2 a nie PAC-3, do standardu PAC-3/3+ dopiero będa modernizowali. A system ALIS panei BUBA nie ma połaczenia zwrotnego do F-35 wiec niezła wtopa;)

olog
wtorek, 17 grudnia 2019, 10:37

Hahah, ale to kupa złomu, nawet amerykanie to przyznaja..

Nah
środa, 18 grudnia 2019, 10:34

Kupa złomu... Najskuteczniejszy samolot myśliwski w dziejach lotnictwa. Służy od końca lat 70-tych, brał udział w każdym konflikcie od tamtego czasu w który były zaangażowane siły powietrzne USA i Izraela. Nie został nigdy strącony w walce powietrznej. Ta "kupa złomu" to na dziś nadal pełnowartościowy i skuteczny samolot myśliwski i uderzeniowy który jest w stanie bez żadnego wysiłku zestrzelić każdy potencjalnie wrogi samolot myśliwski i bombowy na świecie z praktycznie 100% gwarancją przetrwania ataku. Na dziś nie ma na świecie żadnego samolotu bojowego z czystym kontem walk powietrznych.

Tweets CyberDefence24