Armia i Służby
Sztuczna inteligencja wykorzystana w Estonii przez brytyjską armię
Sztuczna inteligencja została po raz pierwszy wykorzystana w ramach ćwiczeń brytyjskiej armii Spring Storm w Estonii. Technologia AI korzysta z potencjału przetwarzania danych, by pomóc żołnierzom na polu bitwy, dostarczając im informacje w czasie rzeczywistym, potrzebne do szybkiej reakcji w terenie.
AI została wykorzystana w ramach operacji Cabrit w Estonii, podczas ćwiczeń Spring Storm. Dostarczała ona informacji żołnierzom 20. Brygady Piechoty Zmechanizowanej o otaczającym ich terenie oraz środowisku, co umożliwia m.in. planowanie odpowiednich działań armii z odpowiednim wyprzedzeniem.
Dyrektor ds. informacji w brytyjskiej armii, generał dywizji John Cole, cytowany przez tamtejsze Ministerstwo Obrony, skomentował wdrożenie AI słowami: „Lekcje, jakie dostarczyło nam (wykorzystanie sztucznej inteligencji – red.) są znaczące, nie tylko w zakresie wsparcia dla rozmieszczenia sił armii, ale szerzej w sposobie, w jakim informujemy o programie transformacji cyfrowej obrony i najlepszych praktykach, które musimy zastosować, aby zintegrować i wykorzystać najnowocześniejsze technologie”.
Co istotne, sztuczna inteligencja może działać w chmurze lub niezależnie – w razie cyberataku lub problemów z systemami łączności ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie. Zastosowana technologia ma zapewnić żołnierzom więcej czasu na działanie, oszczędzić sporo wysiłku na analizę otoczenia i oferować natychmiastowe wsparcie w planowaniu działań. Jednocześnie usprawni to dowodzenie i procesy kontroli na froncie.
Major James Mcevoy z 20. Brygady Piechoty Pancernej dodał, że zastosowanie AI „było fantastyczną okazją do wykorzystania nowej i innowacyjnej technologii oraz przewyższyło oczekiwania żołnierzy pod względem poprawy poziomu ich analizy i szybkości pod względem planowania na froncie”.
„W przyszłości siły zbrojne Wielkiej Brytanii będą coraz częściej wykorzystywać sztuczną inteligencję do przewidywania zachowań przeciwników, prowadzenia rozpoznania i przekazywania informacji wywiadowczych w czasie rzeczywistym z pola bitwy” – zadeklarował.
Sztuczna inteligencja przydatna w ramach ćwiczeń NATO
Podczas corocznych ćwiczeń NATO na dużą skalę żołnierze z Francji, Danii, Belgii, Estonii i Wielkiej Brytanii wykorzystywali już technologię AI.
Sztuczna inteligencja została włączona w rozwój kluczowych inicjatyw wojskowych, w tym w Future Combat Air System oraz trwają nad nią badania m.in. w ramach programów finansowania Akceleratora Obrony i Bezpieczeństwa.
W ubiegłym roku Wielka Brytania ogłosiła, że armia otrzyma dofinansowanie w wysokości 24 mld funtów w ciągu najbliższych czterech lat, które mają zostać przeznaczone na zwiększenie potencjału w dostosowaniu się do przyszłych zagrożeń.
Brytyjskie Ministerstwo Obrony zamierza również zainwestować 6,6 mld funtów w ciągu 4 lat na badania w dziedzinie obronności i skoncentrować się szczególnie na rozwoju technologii z zakresu sztucznej inteligencji, autonomicznych systemów, cyberobronności czy dotyczących przestrzeni kosmicznej.
/NB
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany