Reklama

Armia i Służby

Sztab Generalny SZU: Nie pomagaj Rosji. Bądź ostrożny w sieci

wojna w Ukrainie
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24

Rosjanie przygotowują dane pozyskane z np. mediów społecznościowych do planowania ataków na ukraińskie pozycje. Korzystają z m.in. zdjęć i filmików udostępnianych przez użytkowników. Siły Zełenskiego wystosowały głośny apel.

Reklama

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy apeluje do obywateli, aby ci zachowali ostrożność i nie pomagali Rosji. W jaki sposób?

Reklama

Chodzi o niepublikowanie w sieci materiałów pokazujących działanie sił Zełenskiego. To z nich m.in. korzystają wojska Putina podczas organizacji ataków, w tym uderzeń rakietowych.

„NIE UDOSTĘPNIAJ pod żadnym pozorem zdjęć i filmów ukazujących pozycje naszego sprzętu do obrony przeciwlotniczej” – apeluje Sztab Generalny SZU. Odnosi się również do publikowania w sieci materiałów przedstawiających wystrzał ukraińskich rakiet broniących nieba. 

Reklama

Czytaj też

Rosyjski wywiad

Rosjanie wykorzystują szerokie spektrum swoich zdolności wywiadowczych w trakcie wojny w Ukrainie. Śledzą aktywność użytkowników w ramach np. mediów społecznościowych, pozyskując dane na temat bieżącej sytuacji w określonym regionie. Wyszukują także materiały ukazujące ukraińskie siły.

Demaskowanie pozycji ukraińskiej armii pozwala okupantom przeprowadzić atak na określone lokalizacje w celu ich zniszczenia. Dlatego tak ważne jest zachowanie informacji o ruchach i działaniach wojsk wyłącznie dla siebie.

Nie publikuj tych materiałów w sieci

Na łamach naszego portalu tłumaczyliśmy, dlaczego publikowanie zdjęć lub wideo pokazujących wojskowy sprzęt i manewry stanowi zagrożenie. Problem ten omawiamy w tekście: Skuteczność obrony zależy od nas wszystkich. Widzisz transport wojsk? Zachowaj to dla siebie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze (1)

  1. Adam S.

    Znowu "Siły Zełenskiego". Panie redaktorze, to są Siły Zbrojne Ukrainy. Czy o polskiej armii pisze Pan 'Siły Dudy"?