Reklama

Armia i Służby

Szpiegowska operacja Iranu w Niemczech

brama brandenburska Niemcy berlin
Brama Brandenburska w Berlinie (Niemcy)
Autor. Abdel Rahman Abu Baker/Pexels

Niemiecki kontrwywiad ostrzega przed cyberszpiegostwem ze strony irańskiej grupy. Ujawniono schemat działania hakerów.

Reklama

Niemiecki kontrwywiad – Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) – ostrzega przed cyberszpiegostwem ze strony irańskiej grupy Charming Kitten, która ma być powiązana z władzami w Teheranie.

Reklama

Jak informowaliśmy, to podmiot najpewniej powiązany z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej. Specjalizuje się w prowadzeniu operacji ukierunkowanych na polityków, naukowców, dyplomatów i dziennikarzy różnych państw. Podobnie jest i tym razem.

Czytaj też

Cele hakerów

W opublikowanym alercie czytamy, że cyberataki były wymierzone głównie w m.in. dysydentów, prawników, dziennikarzy, obrońców praw człowieka i aktywistów „w Iranie i poza nim". Cele kampanii znajdują się również w Niemczech.

Reklama

Czytaj też

Jak działają hakerzy?

BfV wskazuje, że Charming Kitten stosuje spear phishing i socjotechnikę, aby uzyskać poufne informacje od swoich ofiar (m.in. dane logowania). Hakerom zależy na uzyskaniu dostępu do usług i kont (np. skrzynki e-mail) oraz danych.

W pierwszej kolejności atakujący analizują preferencje i poglądy osoby będącej celem na podstawie m.in. publikacji w mediach społecznościowych. To łatwy sposób pozyskiwania informacji.

Kiedy cyberprzestępcy posiądą już taką wiedzę, następuje z ich strony kontakt bezpośredni. Tu uruchamiane są metody socjotechniczne, aby zmanipulować ofiarę. Gdy ta jest skłonna do rozmowy, przesyłany jest link do wideoczatu. Po kliknięciu pojawia się okienko z danymi do wypełniania.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama