Armia i Służby

Skradzione AirPodsy pomogły ustalić tożsamość rosyjskiego żołnierza

rosja wojsko
Fot. manhhai/Flickr/CC BY 2.0

Ukraińskie służby zidentyfikowały jednego z rosyjskich żołnierzy, który wiosną 2022 roku stacjonował ze swoją jednostką kilkanaście mil na północ od Kijowa. W identyfikacji pomogły... skradzione słuchawki.

Każdy, kto został kiedyś okradziony doskonale wie, jak trudne jest odnalezienie złodzieja i zagubionego przedmiotu. W sytuacji wojny sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Okazuje się jednak, że identyfikacja sprawcy może być łatwiejsza dzięki nowej technologii.

Czytaj też

Pomoc aplikacji „Znajdź”

W marcu 2022 roku siły rosyjskie zaatakowały miasto oddalone kilkanaście mil na północ od Kijowa. To wtedy, według wielu organizacji zajmujących się prawami człowieka, Rosjanie dokonali zbrodni wojennych, w tym zabójstw i kradzieży. Jedna z tych kradzieży dotknęła Ukraińca Vitaliya Sementsa, któremu ukradziono m.in. słuchawki firmy Apple.

To właśnie słuchawki Apple (ang. AirPods) dzięki zastosowaniu aplikacji „Znajdź” pomogły w zlokalizowaniu złodzieja, którym okazał się być rosyjski żołnierz, Roman Evgenievich. W tym działaniu ogromną rolę odegrała też pomoc wywiadowczej firmy Molfar. To śledczy z Molfaru pomogli Sementsowi namierzyć drogę, jaką ze słuchawkami przemierzył Rosjanin z Buczy do swojego domu w Rosji.

Okazało się, że śledzenie zrabowanych słuchawek było przydatne nie tylko z powodu możliwości ich odnalezienia i odzyskania. Jak możemy przeczytać na stronie Gizmodo, wykorzystanie danych z aplikacji oraz dzięki pomocy Molfaru pomogło w jeszcze ważniejszej sprawie, mianowicie w ocenieniu lokalizacji nacierających rosyjskich sił zbrojnych, co mogło mieć niebagatelne znaczenie wywiadowcze dla Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Czytaj też

Uwaga na każdy ruch

Opisywana historia pokazuje, jak w kompleksowy sposób można wykorzystywać nowe technologie. Uwidacznia też, jak rzeczywiście każdy nasz ruch w sieci może być odnotowany i wykorzystany dla nas lub przeciw nam. Rosjanina i jego położenie zdradziły nie tylko opisywane słuchawki, ale też m.in. fakt publikowania przez niego zdjęć w mediach społecznościowych...

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze