Reklama

Armia i Służby

SBU rozbiło 5 farm trolli wroga. W akcji ponad 100 tys. botów

Fot. rawpixel.com/CC0

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbiła 5 farm trolli, których działalność miała przyczynić się do pogorszenia wewnętrznej sytuacji Ukrainy. Siatka liczyła ponad 100 tys. botów i była skupiona na regionie Charkowa, Czerkasy, Tarnopola i Zakarpacia.

SBU prowadzi systematyczne działania mające na celu zapobieganie i neutralizację wrogich działań ze strony rosyjskich okupantów. W ramach najnowszej operacji Służba zlikwidowała sieć 5 wrogich farm trolli.

Na zlecenie rosyjskich służb specjalnych internetowe podmioty prowadziły szeroko zakrojoną kampanię „sabotażu informacyjnego, aby wstrząsnąć sytuacją wewnętrzną w Ukrainie" i pomóc Kremlowi w realizacji jego celów.

Czytaj też

Jak ustaliła SBU, farmy trolli były skoncentrowane na regionie Charkowa, Czerkasy, Tarnopola i Zakarpacia i działały w ramach platform społecznościowych, w tym tych zakazanych w Ukrainie. Sieć liczyła łącznie ponad 100 tys. fałszywych kont.

YouTube cover video
SBU o operacji rozbicia farm trolli.

Za ich pomocą rozpowszechniano dezinformację o pełnej inwazji Rosji na Ukrainę oraz sfałszowane doniesienia z frontu. Osoby stojące za kampanią chciały w ten sposób wywołać panikę wśród Ukraińców i zdestabilizować sytuację społeczno-polityczną we wskazanych wyżej regionach.

Podczas przeszukań w miejscach, z których prowadzono wrogie działania funkcjonariusze SBU znaleźli:

  • ponad 100 komputerów i bramek GSM;
  • prawie 10 tys. kart SIM różnych operatorów;
  • laptopy i sprzęt komputerowy;
  • projekt nieruchomości

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze