Reklama

Armia i Służby

Rosja zakłóca sygnał GPS

Fot. NATO
Fot. NATO

Rosja jest głównym podejrzanym o zakłócenie sygnału GPS. Fiński premier Juha Sipilä stwierdził, że sprawca chciał w ten sposób zademonstrować swoje zdolności.

W niedzielę podczas prowadzonych przez NATO ćwiczeń  w północnej Finlandii doszło do celowego zakłócenia sygnału GPS na dużą skalę. Głównym podejrzanym jest Rosja.

Udział fińskich jednostek wojskowych w ćwiczeniach Trident Juncture NATO jest postrzegany jako kolejny etap zbliżenia Helsinek do Sojuszu. Kreml uważa to za zagrożenie.

„Pod względem technologii stosunkowo łatwo jest zakłócić sygnał radiowy i możliwe, że Rosja za tym stoi” – zauważył Juha Sipilä, podkreślając równocześnie, że Moskwa posiada odpowiednie do tego celu środki.

Zakłócenie, które miało miejsce podczas ćwiczeń NATO zwiększyło także ryzyko cywilnych wypadków lotniczych. W związku z incydentem premier rządu stwierdził, że Finlandia powinna posiadać określone zdolność do radzenia sobie z tego typu zakłóceniami. W tym samym czasie podobne incydenty zaobserwowano również w Norwegii.  

Komentarze