Reklama

Armia i Służby

Rosja instaluje sprzęt do komunikacji mobilnej w Mariupolu. Zagrożenie dla telefonów Ukraińców

Autor. maxpixel.net/CC0

W pobliżu Mariupola, rosyjskie siły rozmieszczają sprzęt do komunikacji mobilnej, za którego pomocą mogą uzyskać dostęp do danych w telefonach Ukraińców.

Reklama

O sprawie informuje Interfax-Ukraina, powołując się na Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). W związku z istniejącym ryzykiem,  Rada Miasta Mariupol zwróciła się do mieszkańców z apelem o zmianę ustawień w swoich urządzeniach ze względów bezpieczeństwa.

Reklama

Władze wskazują, że za pomocą sprzętu, Rosjanie mogą ściągać wszystko z telefonu i odkryć lokalizację użytkownika. Dlatego ukraińscy obywatele powinni wyłączyć tryb „wybierz sieć automatycznie”, a następnie uruchomić opcję „wybierz ręcznie”. To ma sprawić, że urządzenie nie będzie łączyło się automatycznie z siecią i siły okupanta nie uzyskają wglądu do danych.

Czytaj też

Problemy po inwazji

Reklama

Warto także odnotować, że wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji wobec Ukrainy pojawiły się zakłócenia w łączności z internetem oraz telekomunikacyjne. Występowały one w rejonie m.in. Charkowa.

Nasi czytelnicy informowali o problemach z łącznością komórkową odnotowywanych przez pozostające na Ukrainie rodziny. Do połączeń głosowych wykorzystywane są komunikatory.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama