Reklama

Armia i Służby

Roboty będą zabijać? O pozwolenie prosi policja w San Francisco

Departament policji w San Francisco złożył wniosek do władz miasta o wydanie pozwolenia na aktywację robotów mogących zabijać osoby określone przez organy ścigania jako „stwarzające zagrożenie utraty życia przez obywateli lub oficerów”.

Reklama

Policja z San Francisco chce, aby na ulicach miasta znalazły się roboty mogące literalnie zabijać osoby, które organy ścigania uznają za bezpośrednie zagrożenie dla życia obywateli albo oficerów policji.

Reklama

W żądaniu, które wpłynęło do władz miasta, zastosowano bezpiecznik w postaci uzasadnienia, że roboty będą zabijać wyłącznie wtedy, kiedy „ryzyko i zagrożenie jet bezpośrednie i przewyższa wagą możliwość użycia jakichkolwiek innych środków siłowych, będących w dyspozycji policji".

Władze miasta przeciwne pomysłom policji

Jak pisze serwis Engadget, władze San Francisco sprzeciwiają się pomysłom proponowanym przez lokalną policję.

Reklama

„Roboty nie powinny być wykorzystywane jako środek siłowy przeciwko jakiejkolwiek osobie" – zwrócił uwagę zasiadający w radzie zarządzającej miasta Aaron Peskin.

Propozycje departamentu mają zostać poddane pod głosowanie 29 listopada.

Czytaj też

Jakimi robotami dysponuje policja?

W San Francisco policja dysponuje obecnie kilkunastoma w pełni funkcjonalnymi, kontrolowalnymi zdalnie robotami, które wykorzystywane są przede wszystkim przy inspekcjach terenowych oraz unieszkodliwianiu ładunków wybuchowych.

Jednostki stosowane do unieszkodliwiania bomb wyposażone są w moduł działający jak broń palna, którego używa się do siłowego uszkadzania zapalników.

Czytaj też

Potrzebna dyskusja o zabójczych robotach

Serwis Tech Crunch zwraca uwagę, że przypadek San Francisco powinien na nowo ożywić dyskusję o zabójczych robotach, które są wykorzystywane coraz częściej tak przez wojsko, jak i przez organy ścigania.

W 2019 roku dyskusja ta na chwilę ożyła przez firmę Boston Dynamics, która zaprezentowała swojego słynnego, przypominającego psa robota Spot w niecodziennej roli – wspomagającej ćwiczenia policji stanowej Massachusetts. W czasi działań robot nie był uzbrojony, jednak sam fakt pojawienia się go w sytuacji, w której stawką może być zagrożenie ludzkiego życia, wzbudził sprzeciw aktywistów działających w ramach organizacji American Civil Liberties Union (ACLU).

Jak wskazywali wówczas działacze, rząd powinien zagwarantować większą przejrzystość w zakresie planów testów i wykorzystania nowych technologii. Podkreślano również konieczność powstania regulacji na poziomie federalnym, których celem byłaby ochrona wolności obywatelskich i praw, a także sprawiedliwości rasowej w erze sztucznej inteligencji.

Boston Dynamics w ub. roku podpisała umowę z policją nowojorską, mimo szerokiego sprzeciwu społecznego – pisze Tech Crunch.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama