Reklama

Armia i Służby

Rewolucja cyfrowa w wojsku. „Cyfryzacja jest coraz ważniejszym aspektem bezpieczeństwa”

Autor. Mirosław Mróz / Defence24

„Rok 2016 i ogłoszenie cyber jako kolejnej domeny operacyjnej pokazuje jak istotnym elementem naszego życia w obszarze bezpieczeństwa i obronności jest cyfryzacja” – powiedział gen. bryg. Marcin Górka, dyrektor Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej w czasie konferencji Cyber24 Day, organizowanej przez naszą redakcję.

Reklama

Czy wojsko przechodzi przez rewolucję cyfrową? Jak na przemiany resortu obrony wpływa cyfryzacja życia społecznego? Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy panelu dyskusyjnego prowadzonego przez dr. Jacka Raubo podczas IV edycji konferencji Cyber24Day, organizowanej przez redakcję CyberDefence24 i grupę Defence24.

Reklama

Rozwój i cyfrowe życie

Reklama

Według gen. bryg. Marcina Górki, każdy z nas jest dziś uczestnikiem cyfryzacji każdego aspektu życia i trudno oczekiwać, aby te zmiany nie wpływały również na funkcjonowanie wojska.„Resorty obrony muszą być jak najlepiej przygotowane do tego, żeby elementy związane z cyfryzacją i digitalizacją naszego życia, jak najlepiej i jak najskuteczniej implementować w ramach sił zbrojnych” – stwierdził.

Jak wygląda to w praktyce? „W ramach Departamentu Innowacji robimy wiele w celu wprowadzania mechanizmów, które pozwalają realizować procesy, nazywane skanowaniem horyzontu. Jest to poszukiwanie nowych i przełomowych technologii, które posiadają potencjał do zastosowania w obszarze obronności” – powiedział przedstawiciel MON.

W podobnym tonie na temat cyfryzacji wypowiadał się płk Artur Strużyk z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. „Jesteśmy społeczeństwem ucyfrowionym i nie ma innej drogi, niż cyfrowe życie. Rozwój będzie związany z cyfrowym światem” – stwierdził pułkownik, którego zdaniem w wojsku „cyfrowa świadomość organizacji funkcjonowania pracy jest dużo większa, niż jeszcze kilka lat temu. (…) To wspólny wysiłek poszczególnych komponentów” – podkreślił

Czytaj też

"Wojsko nie jest odseparowaną wyspą"

A jak na kwestię cyfryzacji i współpracę z wojskiem w tej dziedzinie patrzy sektor komercyjny?

$Według Aleksandra Klessy, Account Executive Manager w Red Hat wojsko jest bardzo wymagającym klientem. „Zawsze poszukiwało topowych rozwiązań, po to aby móc mieć gwarancję stabilnego rozwoju” – powiedział. „Dokonało ono organizacyjnej rewolucji cyfrowej” – dodał Klessa.

Z kolei zdaniem dr inż. Wojciecha Kamienieckiego, prezes zarządu firmy Inseqr ostatnie lata przyniosły jeszcze większe przyspieszenie procesu cyfryzacji naszego życia. „Ucyfrowienie wojska postępuje już od dawna, a ostatnio znacząco przyspieszyło. (…) Także dzięki cyfryzacji życia cywilnego” – zauważył.

„Wojsko nie jest odseparowaną wyspą. Jeśli cyfryzacja wpisana jest w gospodarkę i w życie społeczne to musi też być równie mocno wpisana w działania wojskowe” – dodał dr inż. Wojciech Kamieniecki.

Czytaj też

Szansa dla Polski?

W debacie podjęto też temat potencjalnych korzyści, które Polska może mieć w związku z postępującą cyfryzacją. Według Marcina Kalisiaka z Zebra Technologies nasz kraj w ostatnich latach poczynił „bardzo duży skok technologiczny”.

Zdaniem ekspertów, ten moment powinniśmy wykorzystać do rozwoju takich dziedzin, jak kryptografia kwantowa czy sztuczna inteligencja. „Kryptografia kwantowa może być dużym gamechangerem. (…) To jest kwestia 7-10 lat. W Polsce mamy potencjał, by kryptografię rozwijać” – przyznał dr inż. Wojciech Kamieniecki. (Więcej na temat historii polskiej kryptologii możemy przeczytać tutaj).

„Wzorem innych krajów powinniśmy zbudować własne modele AI. W przypadku kupowania od kogoś gotowego modelu, nigdy nie będziemy pewni na jakich danych model został zbudowany” – powiedział z kolei Aleksander Klessa z Red Hat.

Najbliższe lata pokażą czy jako Polska wykorzystamy drzemiący w nas potencjał.

Cyber24 DAY
Partnerzy Cyber24 DAY
Autor. CyberDefence24

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze