Reklama

Armia i Służby

Ponad 1000 zatrzymanych osób. Szczegóły operacji „Serengeti”

Interpol Operacja Serengeti
Operacja Serengeti: podejrzani zatrzymani w Angoli.
Autor. Interpol

Ponad 1000 osób zostało zatrzymanych w ramach międzynarodowej operacji prowadzonej przez Interpol i Afripol. W ręce organów ścigania wpadli m.in. cyberprzestępcy stojący za atakami ransomware. Przedstawione statystyki dają do myślenia. 

Interpol poinformował o sukcesie kolejnej dużej operacji wymierzonej w cyberprzestępczość. W działaniach o kryptonimie „Serengeti” ważną rolę odegrał Afripol (agencja Unii Afrykańskiej koordynująca współpracę organów ścigania 55 państw afrykańskich). 

Czytaj też

Reklama

Tysiące ofiar, blisko 200 mln dol. strat

W ramach czynności prowadzonych w okresie 2 września – 31 października br. aresztowano łącznie 1006 podejrzanychprowadzenie cyberataków (m.in. z wykorzystaniem ransomware) i oszustwa internetowe.  

oficjalnym komunikacie do sprawy czytamy, że udało się zidentyfikować ponad 35 tys. ofiar. Straty finansowe poniesione w wyniku przestępczej działalności na całym świecie wynoszą blisko 193 mln dol.

Wyniki operacji Serengeti
Wyniki operacji Serengeti.
Autor. Interpol

Operacja „Serengeti” była prowadzona przez organy ścigania z Algierii, Angoli, Beninu, Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Demokratycznej Republiki Konga, Gabonu, Ghany, Kenii, Mauritiusu, Mozambiku, Nigerii, Rwandy, Senegalu, RPA, Tanzanii, Tunezji, Zambii i Zimbabwe. 

Czytaj też

Reklama

Ważna rola firm

Interpol podkreśla rolę, jaką w całej operacji odegrały podmioty prywatne, w tym m.in. Group-IB, Trend Mirco czy Fortinet. Dzięki ich zaangażowaniu i dzieleniu się informacjami wywiadowczymi, możliwe było zakłócenie przestępczej działalności. Ponadto, łatano luki i podniesiono poziom bezpieczeństwa infrastruktury państw regionu.  

Operacja Serengeti pokazuje, co możemy osiągnąć, gdy działamy razem. Zatrzymanie sprawców uratuje potencjalne przyszłe ofiary przed stratami finansowymi. Zdajemy sobie sprawę, że to tylko wierzchołek góry lodowej, dlatego będziemy nadal prowadzić czynności na rzecz walki z tego typu grupami na całym świecie.
Valdecy Urquiza, Sekretarz Generalny Interpolu

Czytaj też

Reklama

Przykłady policyjnych akcji

W komunikacie opisano przykładowe czynności podjęte w różnych państwach Afryki. Wśród nich znajdziemy działania senegalskiej policji, która zatrzymała na terenie tego kraju 8 osób, w tym 5 obywateli Chin. Aresztowani zajmowali się oszustwami internetowymi, a ich ofiarami padło 1811 użytkowników. Łącznie mówimy o stratach sięgających 6 mln dol.

Z kolei w Kenii rozpracowano grupę specjalizującą się w oszustwach internetowych z wykorzystaniem kart kredytowych. Działalność przestępców doprowadziła do szkód w wysokości 8,6 mln dol. Pieniądze trafiały za pośrednictwem SWIFT na konta firm w ZEA, Nigerii czy Chinach. Zatrzymano łącznie 24 osoby.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama