Reklama

Armia i Służby

Polskie dowództwo gospodarzem prestiżowego wydarzenia

polskie cyberwojska
Autor. DKWOC/www.wojsko-polskie.pl/woc

Dowódcy cyberwojsk z kilkudziesięciu państw omówili możliwości i zagrożenia wynikające z rozwoju innowacyjnych technologii. Skupili się na m.in. transformacji cyfrowej w środowisku wojskowym. Istotną rolę odegrało tu polskie dowództwo. 

Reklama

W dniach 29-30 maja br. w Tallinnie (Estonia) odbyło się Cyber Commanders Forum (CFF). To już 12. edycja tego prestiżowego wydarzenia. Tym razem jej gospodarzem było polskie Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). 

Reklama

W Forum uczestniczyli dowódcy (odpowiedzialni za sferę cyber) z 38 państw. Łączna liczba delegatów sięgnęła blisko 130 osób. „Tematem przewodnim (...) była transformacja cyfrowa w środowisku wojskowym, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów cyberbezpieczeństwa" – podaje DKWOC. 

Czytaj też

Dyskusje i spotkania bilateralne

CFF oficjalnie otworzył gen. bryg. Karol Molenda, stojący na czele polskich cyberwojsk. Z kolei przemówienie rozpoczynające wydarzenie wygłosił Lt. Gen. Timothy D. Haugh z USAF (Zastępca Dowódcy U.S. Cyber Command).

Reklama

W trakcie Forum miały odbyły się cztery sesje dyskusyjne dotyczące kwestii Emerging and Disruptive Technologies. Dowódcy oraz eksperci omówili np. możliwości, zagrożenia i skutki wynikające z wykorzystania tego typu rozwiązań w armii. 

Nie pominięto również zagadnień związanych z użyciem technologii wirtualnej rzeczywistości w czasie szkolenia cyberżołnierzy oraz tematyki post-kwantowej przyszłości, zwłaszcza w kontekście sił zbrojnych. 

Poza panelami, podczas CFF odbyły się oficjalne spotkania bilateralne, które były zorganizowane przez polskie cyberwojska z myślą o potrzebach państw uczestniczących w wydarzeniu. Według danych podanych przed DKWOC, przeprowadzono 35 tego typu rozmów. 

Czytaj też

Wybitni goście

Wśród gości i panelistów znalazły się takie osobistości jak m.in.:

  • Generał Sir James R. HOCKENHULL (Dowódca UK Strategic Command), 
  • RDML Heidi K. BERG (U.S. Cyber Command), 
  • Maj. Gen. Akitsugu KIMURA (Dowódca JCDC – Japan Cyber Defence Command), 
  • Brig. Gen. Chad D. RADUEGE (ECJ6, UE EUCOM) 
  • VADM Dr Thomas DAUM (Chied Cyber oand Information Domain Service – Germany).

Nie zabrakło także osób z NATO Cyber Security Centre w Hadze (Niderlandy).

Czytaj też

Już niebawem wywiad z dowódcą cyberwojsk

Tuż przed CFF dowódcy DKWOC brali aktywny udział w wydarzeniu, organizowanym przez naszą spółkę –  Defence24 Day. Podczas inicjatywy, która miała miejsce na stadionie narodowym w Warszawie (PGE Narodowy) w daniach 24-25 maja, przedstawiciele polskich cyberwojsk podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w ramach paneli dyskusyjnych oraz rozmów zakulisowych. 

Gen. bryg. Karol Molenda gościł również w naszym studiu. Przed kamerami mówił o m.in. bieżącej sytuacji na cyberforncie, zdemaskowaniu operacji rosyjskiego wywiadu oraz poziomie zagrożenia z perspektywy Polski. 

Premiera najnowszego „Sk@nera" z udziałem dowódcy cyberwojsk RP już niebawem na naszym kanale YouTube.  

Defence24 Day gen. bryg. Karol Molenda
Wywiad z gen. bryg. Karolem Molendą (DKWOC) podczas Defence24 Day.
Autor. CyberDefence24.pl

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama