Reklama

Armia i Służby

Polski generał na czele agencji NATO. Pierwszy raz w historii

wojsko polska granica polska
Polski generał stanie na czele agencji NATO ds. łączności.
Autor. Sztab Generalny WP (@SztabGenWP)/X

Pierwszy raz w historii polski generał objął stanowisko szefa sztabu natowskiej agencji ds. łączności i informatyki. Sojusznicy obdarzyli go zaufaniem. 

Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował, że gen. bryg. Krzysztof Kociuba objął stanowisko szefa sztabu  Agencji Łączności i Informatyki NATO (NCIA). Odbyło się to w drodze tajnego głosowani, w którym wzięli udział przedstawiciele 32 państw członkowskich.

Kontrkandydatami polskiego generała byli wojskowi z Francji, Włoch i Holandii. Kadencja szefa sztabu NCIA trwa 3 lata i formalnie rozpocznie się w marcu 2025 r. 

Będzie to pierwszy polski generał na tym stanowisku.
Sztab Generalny Wojska Polskiego

Czytaj też

Łączność NATO

Sztab Generalny WP wskazuje, że wspomniana Agencja powstała w 2012 r., co było związane z reformą NATO. Obecnie składa się z ok. 3 tys. osób (cywilów i wojskowych), którzy są rozmieszczeni w 34 miejscach w Europie i Ameryce Północnej. Za co odpowiada?

Do zadań NCIA należy dostarczenie technologii dowodzenia, kontroli, łączności, komputerów, wywiadu, nadzoru i rozpoznania, z myślą o wspieraniu osób decyzyjnych i misji NATO. Ma m.in. pozyskiwać zaawansowane rozwiązania, projektować systemy, prowadzić testy i eksperymenty.

„Świadczy także usługi w zakresie systemów łączności i informatyki ćwiczeń, misji i operacji Sojuszu. Zapewnia także wsparcie informatyczne sojusznikom, Kwaterze Głównej NATO, Strukturze Dowództwa NATO i innym siłom, strukturom i agencjom Sojuszu” – dodaje Sztab Generalny WP. 

Reklama

Polak na czele agencji NATO. Doświadczenie i wiedza

Przypomnijmy, że gen. bryg. Krzysztof Kociuba to specjalista w dziedzinie telekomunikacji i elektroniki. Posiada m.in. dyplom inżyniera, studiując na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, a także tytuł magistra strategii zasobów narodowych, który uzyskał kończąc Szkołę Bezpieczeństwa Narodowego i Strategii Zasobów im. Eisenhowera na Akademii Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych. 

Generał posiada bogate doświadczenie. Służył np. w Dowództwie Brygady Wsparcia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego oraz Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, gdzie był odpowiedzialny za obszar łączności i informatyki. Brał również udział w misjach w Bośni i Hercegowinie (SFOR, 2003-2004) oraz Afganistanie (ISAF, 2011).

Jeśli chodzi o struktury NATO, generał od 2021 r. był zastępcą dyrektora ds. łączności i informatyki sojuszu w Brukseli.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama