Armia i Służby
Polska Policja umacnia współpracę z Interpolem
Cyberprzestępczość należy zaliczyć do kluczowych wyzwań stojących przed siłami policji na całym świecie - ocenili przedstawiciele Polskiej Policji oraz Interpolu podczas wspólnego spotkania w Warszawie. Jego celem było wzmocnienie wzajemnej współpracy na rzecz walki z cyberzagrożeniami.
Spotkanie przedstawicieli Polskiej Policji z reprezentantami Interpolu odbyło się 6 grudnia br w Komendzie Głównej Policji (KGP). Rolę gospodarza sprawował nadinsp. Paweł Dobrodziej, zastępca Komendanta Głównego Policji, który uroczyście ugościł Craiga Jonesa, Szefa Dyrektoriatu ds. Cyberprzestępczości Departamentu ds. Działań Policyjnych międzynarodowej organizacji policji.
Jak informuje KGP, w trakcie wydarzenia uczestnicy jednoznacznie ocenili, że cyberprzestępczość jest zjawiskiem, które bardzo dynamicznie się rozwija, a przez to wymaga szczególnej uwagi ze strony organów ścigania.
Polska inicjatywa
Polska stara się stawić czoła wyzwaniu, co potwierdza chociażby inicjatywa utworzenia w ramach struktur Policji Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
„Podczas spotkania nadinsp. Paweł Dobrodziej oraz towarzyszący mu insp. Adam Cieślak, Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji do przygotowania rozwiązań organizacyjnych i prawnych związanych z planowanym utworzeniem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) zaprezentowali fundamenty nowego przedsięwzięcia, podkreślając, że zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego stanowi jeden z priorytetów polskiej Policji” - wskazuje Komenda Główna Policji.
Więcej o CBZC można przeczytać w naszych materiałach.
„Jesteśmy gotowi do wspólnego działania”
Obie strony są tego samego zdania, że cyberprzestępczość należy zaliczyć do kluczowych wyzwań stojących przed siłami policji na całym świecie. Aby skutecznie walczyć z problemem, konieczne jest nieustanne doskonalenie narzędzi i zdolności, a także metod.
W trakcie spotkania uczestnicy odnieśli się do Zgromadzenia Ogólnego Interpolu w Turcji, które miało miejsce w ostatnim czasie. Przyjęto wówczas rezolucję dotyczącą zwalczania globalnych zagrożeń cyberprzestępczości za pomocą kanału Interpolu.
Craig Jones przybliżył również rozmówcom kluczowe założenia strategii organizacji na lata 2022-2025 w odniesieniu do walki z cyberprzestępczością.
Zarówno Polska Policja, jak i Interpol potwierdziły, że są gotowe do współpracy i wymiany doświadczeń, a także wyraziły wolę do podejmowania wspólnych działań w celu budowy i umacniania cyberbezpieczeństwa.
„Dobre i bliskie relacje z INTERPOLEM oraz ważnymi partnerami na świecie, a także nowy, wysokospecjalistyczny podmiot kształtujący się obecnie w strukturze organizacyjnej polskiej Policji, to poważny atut w walce z wszelkimi rodzajami bezprawnych działań w cyberprzestrzeni” - podkreśla Komenda Główna Policji.
Polskę w trakcie spotkania reprezentowali ponadto: Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji, insp. Paulina Filipowiak oraz kom. Marcin Bednarz – Oficer Łącznikowy J – CAT, Polskie Biuro Łącznikowe przy Europolu.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.