Armia i Służby
Pierwsza tego typu operacja Interpolu. 1003 aresztowanych i 2350 zablokowanych kont
Aresztowano 1003 osoby, co doprowadziło do zamknięcia 1660 spraw, a także zablokowano 2350 kont bankowych – to efekt globalnej operacji Interpolu, prowadzonej w celu walki z cyberprzestępczością.
W operacji o kryptonimie „HARCHI-II”, trwającej od czerwca do września br., zaangażowane były wyspecjalizowane jednostki policji, pochodzące z 20 państw członkowskich Interpolu oraz Hongkongu i Makau. Działania podjęto w ramach walki z cyberprzestępstwami, takimi jak oszustwa internetowe czy pranie pieniędzy z hazardu online.
Według opublikowanych informacji, w wyniku operacji aresztowano 1003 osoby, co doprowadziło do zamknięcia 1660 spraw. Zablokowano również 2350 kont bankowych powiązanych z działalnością przestępczą.
Jak tłumaczy Interpol, „HARCHI-II” stanowi element 3-letniej inicjatywy na rzecz walki z cyberprzestępczością. To pierwszy projekt, który ma globalny charakter i angażuje państwa członkowskie Organizacji na każdym kontynencie.
Globalna operacja jednostek policji pokazała, że międzynarodowe zorganizowane grupy przestępcze używają internetu do m.in. wyłudzania pieniędzy. Środki następnie trafiają na konta bankowe na całym świecie.
„Chrzest bojowy” nowego rozwiązania
W trakcie działań przetestowano również pilotażowy mechanizm zatrzymania płatności „Anti-Money Laundering Rapid Response Protocol” (ARRP). Okazał się on kluczowy dla skutecznego przechwycenia nielegalnych środków w kilku przypadkach w ramach „HARCHI-II”. Rozwiązanie Interpol planuje oficjalnie uruchomić w przyszłym roku.
Organizacja przywołała przykład kolumbijskiej firmy, która została oszukana na kwotę ponad 8 mln dolarów. Doszło do tego, ponieważ przestępcy włamali się na wewnętrzną pocztę przedsiębiorstwa, a następnie podszyli pod prawnika, wydając w jego imieniu polecenie przelania ponad 16 mln dolarów na dwa chińskie rachunki bankowe.
„Połowa środków została przelana, zanim firma zorientowała się, że to oszustwo i zaalarmowała kolumbijskie organy, które z kolei natychmiast skontaktowały się z jednostką ds. przestępczości finansowej Interpolu” – wskazuje Organizacja.
W tym przypadku, dzięki ARRP uruchomiono kanały współpracy między biurami Interpolu w Pekinie, Bogocie i Hongkongu w celu zamrożenia przekazanych przez firmę środków. W wyniku podjętych działań 94 proc. środków zostało skutecznie przechwyconych przez służby „w rekordowym czasie, co uchroniło kolumbijską firmę przed bankructwem”.
W operacji „HARCHI-II” zaangażowane były jednostki policji z: Angoli, Brunei, Kambodży, Kolumbii, Chin, Indii, Indonezji, Irlandii, Japonii, Korei Płd., Laosu, Malezji, Malediwów, Filipin, Rumunii, Singapuru, Słowenii, Hiszpanii, Tajlandii oraz Wietnamu, a także Hongkongu i Makau.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany