Reklama

Armia i Służby

MON: klasy mundurowe o profilu „cyber” od września w 16 polskich szkołach

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL)/Twitter
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL)/Twitter

„Od przyszłego roku szkolnego uruchamiamy kolejne oddziały klas mundurowych. Uruchamiamy także nowy sposób edukacji związany właśnie z wojskiem - klasy >>cyber<<” - zadeklarował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Jak dodał, będą one tworzone w 16 liceach w całej Polsce.

W poniedziałek szef MON wręczył uczniom klas wojskowych certyfikaty zakończenia edukacji wojskowej. Spotkanie, ze względu na panującą pandemię, zorganizowano w formie telekonferencji.

Podczas wydarzenia Błaszczak pogratulował uczniom klas wojskowych dobrego wyboru. Bardzo się cieszę, że dokonaliście tego wyboru, tak jak i inni uczniowie wszystkich 185 szkół w całej Polsce z klasami mundurowymi - powiedział minister obrony.

Dodał, że obecnie w Polsce jest ponad 440 klas mundurowych, w których uczy się prawie 11 tys. uczniów. Od przyszłego roku szkolnego uruchamiamy kolejne oddziały klas mundurowych. Uruchamiamy także nowy sposób edukacji związany właśnie z wojskiem - klasy >>cyber<< - zapowiedział szef MON.

Wyjaśnił, że klasy cyber będą tworzone 16 liceach w całej Polsce. Zdecydowaliśmy o tym, żeby były to licea nie położone w stolicach, w centrach województw, tylko w mniejszych miejscowościach, dlatego że chcemy dać szansę wszystkim, nie tylko tym, którzy mieszkają w stolicach województw - powiedział Błaszczak.

W tym roku - jak poinformował resort obrony w związku z poniedziałkową uroczystością - w całym kraju 3,5 tys. kadetów otrzyma certyfikaty potwierdzające ukończenie edukacji wojskowej, umożliwiające zyskanie dodatkowych punktów w procesie rekrutacji na uczelnie wojskowe i odbycie skróconej służby przygotowawczej. Po ukończeniu skróconej służby przygotowawczej kadeci zostaną żołnierzami rezerwy i będą mogli rozpocząć starania o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Od 2017 r. MON wspiera działanie klas wojskowych m.in. poprzez dwa programy: Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe i Oddziały Przygotowania Wojskowego. Według statystyk resortu we wszystkich programach uczestniczy blisko 11 tys. uczniów uczących się w 440 klasach w 185 szkołach w całej Polsce. Uczniowie i szkoły otrzymują wsparcie merytoryczne i finansowe z MON w ramach dotacji celowej, gdzie MON pokrywa 80 proc. kosztów.

Jak informuje MON, od nowego roku szkolnego zostanie uruchomionych kolejnych 20 nowych oddziałów przygotowania wojskowego. Łącznie takich klas będzie 150 w całym kraju. Co więcej, od września 2021 roku ruszy program CYBER.MIL z klasą dla 16 szkół.

SZP/PAP

image

Reklama

Komentarze

    Reklama