MON: bijemy rekord w tworzeniu cyberwojsk [WIDEO]

7 listopada 2019, 11:08

"Zbudowanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w 4 lata to bardzo ambitny plan. Nawet nasi partnerzy to podkreślają. Amerykanie budowali swoje wojska przez okres 8 lat, zanim uzyskały one zdolności operacyjne" powiedział  generał brygady Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. W trakcie rozmowy generał mówił również o największych przeszkodach w formowaniu cyberwojsk, znalezienia odpowiednich specjalistów i współpracy z Gwardią Narodową. Wywiad przeprowadzono podczas konferencji CYBERSEC 2019.

Obecnie odpowiednie zespoły budują swoją wiedzę i umiejętności w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i na co dzień pilnują naszej cyberprzestrzeni.

Karol Molenda - generał brygady, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni

Kluczowym aspektem i przeszkodą na drodze stworzenia cyberwojsk jest pozyskanie odpowiednich zasobów ludzkich. Jestem jednak optymistą i widzę duże zainteresowanie służbą u nas.

Karol Molenda - generał brygady, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Network engineer
wtorek, 12 listopada 2019, 21:32

pomarzyć można Panie generale. 5 lat pracowałem w jednostce wojskowej a moje zarobki nigdy nie przekroczyły 2500 zł netto (3 lata temu). W cywilnej firmie do tej kwoty dopiszmy 1 z przodu i takie powinny być zarobki szeregowego cyber, aczkolwiek cyber to już raczej ze znajomością angielskiego na poziomie 3333, po studiach i różnorakich kursach komercyjnych. Nigdy nie będzie wojsk skoro już podczas rekrutacji wiemy jakie będą zarobki. 3100 + mieszkaniówka, nie dziękuję. Chcecie ludzi to wprowadźcie politykę kadrową zachęcającą specjalistów. I życzę powodzenia, ja już nie wrócę. CISSP, CGEIT, PCNSE... wojska nie stać na specjalistów, wszyscy musieli by zarabiać więcej od generała.

Paranoid
piątek, 8 listopada 2019, 16:16

Samo gadanie o rekordzie szybkości już jest mało poważne. Kwestia cyberb. w US Army ma już naście lat, więc tu Pan generał jest słabo poinformowany. Zapomniał też dodać, że w US sektor prywatny realizuje pełno kontraktów w tym zakresie, i stąd wychodzą rozwiązania a nie z armii.

THXXX
piątek, 8 listopada 2019, 15:11

Młodzi, zdolni, przed 30-tką zarabiają pow. 20 000 pln i są podkupowani przez zagraniczne koncerny. Jednak nawet oni potrzebują kogoś bardziej doświadczonego kto wie jakie cele realizować i jak to robić. Przeciętny obywatel w Polsce nie zdaje sobie sprawy że nasza infrastruktura krytyczna jest całkowicie bezbronna. Zabezpieczenia są na poziomie iluzorycznym i nie są żadną przeszkodą dla specjalistów. Telekomunikacja, energetyka, sieci kolejowe to bardzo czułe punkty. Zrobienie blackoutu w Polsce jest możliwe dla średniej klasy specjalisty a co się dzieje z naszymi danymi to wole już nie myśleć. Czeka nas poważna praca. Zrobienie tego "po wojskowemu" to prosta droga do tragedii.

Jozef
piątek, 8 listopada 2019, 06:09

Zycze panu gen Molendzie sukcesow. Mamy w Polsce wspanialy potentcial na budowe bardzo mocnego CyberDefence. Spodziewam sie, ze rzad solidne dofinansuje rozwoj i operacje Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Pozdrawiam.

Arcetron
czwartek, 7 listopada 2019, 20:53

Polskie wojska cybernetyczne ? to jakaś kpina, jak to ma prawidłowo funkcjonować skoro państwo godzi się na wycieki informacji poufnej w sferze gospodarki nie inwestując w technologie rodzimych Polskich firm które są w stanie zabezpieczyć takie informacje i mają bardzo dobre wyniki w tym co robią. Jeśli budujemy obronę cybernetyczną to najpierw zastanówmy się dobrze czy nie należy w tym samym czasie zapewnić bezpieczeństwa infrastrukturze krytycznej: Łączności telefonij komórkowej LTE za pomocą której inne kraje mogą mieć wpływ. Chodzi o dostęp do tej infrastruktury innym państwom ( i jednocześnie obcym agencjom) dając im przyzwolenie na inwestowanie w Polsce. - Jacy operatorzy telefonii w Polsce mają możliwość wyprowadzania danych gospodarczych i ruchy służb mundurowych ? - Jakie firmy zbierają dane z opłat za przejazd autostradami ? to bardzo cenne informacje łącznie z wzmożoną aktywnością wojska . Nie polskie . . . Wracając do obrony cyberwojsk polskich , kto ma uczyć informatyków obrony ? pani z poczty lub banku ? czy Haker , jakiś dzieciak który lubi to co robi i jest w tym dobry . . .

Tweets CyberDefence24