Reklama

Armia i Służby

Izraelska technologia. Żołnierze będą widzieć przez ściany

System Xaver 1000 ma wykorzystywać zaawansowany algorytm śledzenia, który jest oparty na sztucznej inteligencji.
Fot. Firma Camero Tech

Izraelska technologia wojskowa Xaver 1000 firmy Camero-Tech ma umożliwiać wykrywanie obiektów i ludzi w czasie rzeczywistym, a przez to pozwalać operatorom na „widzenie przez ściany”.

System Xaver 1000 ma wykorzystywać zaawansowany algorytm śledzenia, który jest oparty na sztucznej inteligencji. Zdaniem firmy to „niezbędny system” dla jednostek wojskowych, wywiadu i organów ścigania.

Czytaj też

Izraelska firma Camero-Tech miała zaprezentować go po raz pierwszy na wystawie Eurosatury 2022 w Paryżu we Francji. Jej zdaniem, produkt ma dostarczać w czasie rzeczywistym informacji o przedmiotach i ludziach ukrytych za ścianami. Ma być też narzędziem, które pomaga w określeniu liczby osób w pomieszczeniach, ich odległości od systemu, wysokości, położenia celu i ogólnego układu w przestrzeni – podaje amerykański Business Insider.

YouTube cover video

Camero-Tech chwali się, że wykrywalne mają być nawet określone części ciała, a system ma też wskazywać pozycję danej osoby oraz fakt, czy się rusza.

Obsługa urządzenia ma odbywać się za pośrednictwem interfejsu i ekranu dotykowego.

Czytaj też

Aplikacja Strava narzędziem wywiadu?

Przypomnijmy o innym znanym przypadku użycia technologii w Izraelu - tym razem, jeśli chodzi o aplikację. Jak informowaliśmy, izraelscy żołnierze byli śledzeni przez nieznanych aktorów z wykorzystaniem aplikacji Strava, która umożliwia rejestrowanie ćwiczeń sportowych, takich jak np. jazda rowerem czy biegi.

Tajemniczy obserwatorzy umieścili w Stravie sfabrykowane rejestry ćwiczeń biegowych, które pozwoliły uśpić czujność żołnierzy, nawet tych, którzy w swoich ustawieniach prywatności w Stravie wybrali te najbardziej restrykcyjne.

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze