Armia i Służby
Iran: stworzyliśmy oprogramowanie chroniące przed Stuxnetem
Irańskie władze poinformowały o stworzeniu oprogramowania, które ma chronić rządowe systemy telekomunikacyjne przed atakami z użyciem wirusa Stuxnet - podała w czwartek agencja Reutera. Jak przypomniała, w listopadzie ub. r. Teheran oskarżył o taki atak Izrael.
Jak powiedział irański minister komunikacji Mohammad Dżawad Azari-Dżahrumi, oprogramowanie zabezpieczające przed atakami z użyciem Stuxnetu zostało stworzone przez naukowców. Specjalny "firewall" ma chronić przemysłowe systemy automatyzujące i neutralizować operacje zmierzające do sabotażu ich działalności, takie jak np. użycie Stuxnetu w sieciach odpowiedzialnych za zarządzanie zasilaniem. Teheran twierdzi, że oprogramowanie to zostało "przetestowane z sukcesem".
W listopadzie ubiegłego roku Azari-Dżahrumi stwierdził, iż Iran został zaatakowany z użyciem Stuxnetu i oskarżył o te działania Izrael. Jak wówczas powiedział, operacja zakończyła się niepowodzeniem dla atakujących, a infrastruktury sieci telekomunikacyjnej nie udało się naruszyć.
Izrael odmówił komentarza w związku z tą sprawą i ewentualnym istnieniem cyberkonfliktu pomiędzy oboma krajami.
Agencja Reutera przypomina, że powszechnie uważa się, iż Stuxnet został stworzony przez USA i Izrael. Istnienie tego robaka komputerowego odkryto w 2010 roku, kiedy wykorzystano go do ataku na infrastrukturę służącą do wzbogacania uranu zlokalizowaną w irańskim Natanz. Był to pierwszy publicznie znany przypadek użycia wirusa komputerowego do ataku na jednostkę przemysłową.
W 2013 roku badacze cyberbezpieczeństwa z firmy Symantec odkryli wersję wirusa Stuxnet, która posłużyła do ataku z 2007 r. na irańskie jednostki przemysłowe działające w ramach programu jądrowego.
Władze w Teheranie w 2015 roku zgodziły się podpisać międzynarodowe porozumienie o ograniczeniu działań prowadzonych w ramach programu wzbogacania uranu, jednakże w ubiegłym roku prezydent USA Donald Trump zdecydował o wycofaniu swojego kraju z porozumienia z poparciem Izraela, a także ponownie nałożył na Iran sankcje - pisze Reuters.
Pentagon opracował nowy plan wojskowy, który zakłada wysłanie do 120 000 żołnierzy na Bliski Wschód oraz mobilizację zdolności w cyberprzestrzeni. Według dokumentu Stany Zjednoczone mogą przeprowadzić cyberatak na irańską infrastrukturę, gdyby Teheran przyspieszył rozwój swojego programu nuklearnego lub zaatakował wojska USA. Głównym celem amerykańskich działań w cyberprzestrzeni byłoby sparaliżowanie irańskich miast, obiektów wojskowych oraz sieci energetycznych.
AK/PAP
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany