Reklama

Armia i Służby

Finansowali rosyjskie wojsko. Zamknięto portfele kryptowalutowe

cyberpolicja Ukraina
Ujęcie z czynności ukraińskiej policji.
Autor. Національна поліція України/YouTube

Ukraińskie służby i organy ścigania zamknęły osiem portfeli kryptowalutowych, których właściciele przekazywali środki finansowe na potrzeby rosyjskiego wojska oraz władz okupacyjnych. 

Reklama

Przestępczy proceder wykryli funkcjonariusze ukraińskiej cyberpolicji, SBU oraz tamtejszej prokuratury. W jego ramach osiem osób z różnych stron Ukrainy przekazywało pieniądze na potrzeby rosyjskiego wojska oraz władz samozwańczych republik (ługańskiej i donieckiej). 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak podaje tamtejsza policja, sprawcy kontaktowali się bezpośrednio z przedstawicielami okupanta. Informacje o kontaktach otrzymywali za pośrednictwem kanałów na Telegramie. Na stworzony przez Rosjan portfel kryptograficzny przelano środki w wysokości ok. 200 tys. hrywien. 

Czytaj też

Zabezpieczono sprzęt

Cyberpolicja zablokowała cyfrowe zasoby ośmiu osób. Ich całkowite saldo na rachunkach wynosiło ok. 2 mln hrywien. Przeszukano również miejsca zamieszkania w obwodach: kijowskim, charkowskim, kirowohradzkim. Funkcjonariusze zabezpieczyli: laptopy, dyski twarde, komórki oraz karty bankowe i SIM.

Poniżej znajduje się film z przeprowadzonych czynności.

YouTube cover video
Nagranie z czynności ukraińskiej policji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. Chinol

    Kiedys mowili - ze krtpo waluty - to niezaleznsc i nikt cie nie zlapie cokowiek za nie kupisz. Ale moim zdaniem jest odwrotnie. Wlasnie tranzakcje bezgotowkowe sa duzo latwijsze do wykrycia niz gotowkowe. Jakakowiek rewolucja w przyszlosci - bedzie mozliwa tak dlugo dopuki istnije gotowka. Gdy zniknie i przejdzimy na karty platnicze- zniknie BUNT.

Reklama