Reklama

Armia i Służby

Działalność wywrotowa i zwerbowany haker. Misja rosyjskich służb na Ukrainie

fot. ssu.gov.ua
fot. ssu.gov.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) informuje o masowych cyberatakach przeprowadzonych przez rosyjskie służby specjalne, wymierzonych przeciwko ukraińskim agencjom rządowym. Zwerbowany przez Kreml haker oskarżony został o prowadzenie działań wywrotowych w swojej ojczyźnie.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje o kolejnych wykrytych cyberatakach wymierzonych w ukraińskie agencje rządowe. Wroga kampania została przypisana rosyjskim służbom specjalnym, które działały we współpracy ze zwerbowanym hakerem z Zaporoża. Mężczyzna w zamian za pieniądze, miał prowadzić działalność wywrotową na Ukrainie - obejmowało to głównie pozyskiwanie rządowych zasobów elektronicznych.

Według SBU zadaniem rosyjskiego szpiega było rozsyłanie pliku z oprogramowaniem szpiegującym do ukraińskich urzędników szczebla rządowego i lokalnego. Zgodnie z ustaleniami Służby, działania ukierunkowane były m.in. na zablokowanie infrastruktury krytycznej. W trakcie operacji SBU udało się przejąć zarówno oprogramowanie, które zostało wykorzystane przez zwerbowanego hakera oraz korespondencję z rosyjskimi służbami.

To już kolejne wykryte przez SBU działania rosyjskich służb na Ukrainie. W ostatnim czasie Kijów coraz częściej bezpośrednio wskazuje na rosyjskie źródło pochodzenia cyberataków i wrogich działań w obszarze informacyjnym. Przypomnijmy, że 22 marca br. ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony publicznie oskarżyła stronę rosyjską o dokonanie masowych operacji hakerskich wymierzonych w ukraińskie witryny internetowe. Działania miały być ukierunkowane na serwisy związane z bezpieczeństwem i obroną.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o wrogich rosyjskich działaniach wymierzonych w przedstawicieli ukraińskiego rządu, wykrytych przez specjalistów Anomali Threat Research. Podczas operacji określonej kryptonimem „wabik” wykorzystano m.in. skradzione dokumenty państwowe dotyczące relacji międzynarodowych obu państw. Jak wskazywaliśmy, działania miały miejsce w czasie rosnącego kryzysu na Krymie i wpisują się w strategię prowadzenia wojny hybrydowej przez Moskwę.

Od początku roku SBU wykryto blisko 350 potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa informacyjnego naszego państwa. Ścigano 35 hakerów i wrogich propagandystów, skazano 14 cyberprzestępców – informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. W toku pracy ujawniono wielkoskalową sieć wywiadowczą, która prowadziła działania rozpoznawcze i wywrotowe na zlecenie rosyjskich służb specjalnych – czytamy w krótkiej informacji z działalności ukraińskiej służby. Jak wskazano w komunikacie, praca cyberprzestępców wywoływała panikę wśród ludności, a także zaostrzała przez ten czas sytuację społeczno-polityczną w kraju.

image

Komentarze (1)

  1. bropata

    W Polsce SBU oddziałuje poprzez fundacje organizacje pozarządowe. I nie tylko.

    1. Ach

      Chodziło Ci chyba o KGB (czy jak się teraz ono oficjalnie nazywa)