Reklama

Armia i Służby

Chiny nakładają sankcje na USA. Powodem zestrzelenie balonu szpiegowskiego

Autor. Canva

Chiny nakładają sankcje na amerykańskie firmy. To pokłosie zestrzelenia chińskiego balonu szpiegowskiego oraz zacieśniania relacji USA z Tajwanem.

Reklama

Kilka miesięcy temu prezydent USA Joe Biden zadecydował o ograniczeniu amerykańskiego eksportu półprzewodników do Chin . Wcześniej Amerykanie uderzyli w funkcjonowanie Huaweia w USA i to już wtedy Chiny zapowiedziały odpowiedź w postaci nałożenia kontrsankcji. 16 lutego 2023 roku chińskie deklaracje zaczęły się materializować.

Reklama

Chińskimi sankcjami zostały obłożone firmy Raytheon i Lockheed Martin. Jednym z powodów takiej decyzji była sprzedaż broni i technologii wojskowej przez obie spółki do Tajwanu. Innym było zestrzelenie chińskiego balonu szpiegowskiego przez Amerykanów.

Czytaj też

Balon niezgody

Strącenie wspomnianego balonu u wybrzeży Karoliny Południowej na początku lutego zostało dokonane przez myśliwiec wyprodukowany przez... Lockheed Martin.

Reklama

Czego dotyczą sankcje? Portal Quartz powołuje się na informacje chińskiego ministerstwa handlu, które stwierdza że obie firmy „mają zakaz angażowania się w działalność importową i eksportową związaną z Chinami". Zakaz paradoksalnie mocniej dotknie Raytheon, który zajmował się sprzedażą części lotniczych do komercyjnych linii lotniczych funkcjonujących w Chinach.

Stany Zjednoczone już zapowiedziały, że wszystkie firmy powiązane z zestrzelonym balonem szpiegowskim zostaną obłożone sankcjami. Wiele wskazuje na to, że pojedynek na sankcje będzie kontynuowany.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama