Reklama

Armia i Służby

Ataki irańskich dronów. Wojsko USA korzysta ze sztucznej inteligencji

Irańskie bezzałogowce Shahed-136.
Irańskie bezzałogowce Shahed-136.
Autor. ANA

Ze sztucznej inteligencji już teraz korzysta się w wojsku. Jednym z poligonów doświadczalnych dla tej technologii jest obecnie Bliski Wschód.

Reklama

Gen. Jacqueline Van Ovost, generał Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, oświadczyła podczas środowego briefingu, że sztuczna inteligencja (AI) jest już wykorzystywana do działań amerykańskiej armii na Bliskim Wschodzie. AI, dzięki współpracy Rady Współpracy Zatoki Perskiej, służy tam m.in. do identyfikacji ataków przeprowadzanych przez irańskie drony.

Reklama

Jak informuje "Jerusalem Post", sztuczna inteligencja wykorzystywana jest zarówno przez Siły Zbrojne USA, jak i izraelską armię w celu przewidywania miejsc, z których mogą pochodzić ataki irańskich dronów.

Generał stwierdziła też, że pracująca w regionie Bliskiego Wschodu amerykańska grupa zadaniowa "używa dronów (...), aby stworzyć zintegrowaną obronę powietrzną i antyrakietową, by przeciwstawiać się irańskim dronom i określić, w jaki sposób można podjąć wspólne działania" przeciwko nim.

Reklama

Czytaj też

Iran zagrożeniem

Dodała, że zespoły obrony powietrznej "wykorzystują sztuczną inteligencję, aby pomóc przesiewać dane, nie tylko w celu scharakteryzowania zagrożeń, ale także przewidywania, skąd te zagrożenia będą pochodzić".

"Największe obawy budzi zagrożenie ze strony Iranu. (...) Musimy wspólnie stawić czoła temu wyzwaniu. W ten sposób możemy razem odstraszać, wykrywać zagrożenia i reagować na nie" - mówiła gen. Van Ovost.

Van Ovost jest szefową amerykańskiego dowództwa transportu i była w tym tygodniu w kilku krajach Bliskiego Wschodu, zabiegając o wsparcie dla ofiar trzęsień ziemi w Turcji i Syrii.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Avengers

    Mysle ze Sztuczna INtegencja bedzie coraz barziej ingerwac w nasze zycie. Ja sie martwie glownie o Interet. FB . Mesenger itp/

Reklama