Armia i Służby

Aliexpress blokuje sprzedaż dronów do Rosji

Fot. Isaac Maffeis / Unsplash

Chińskie drony firm DJI i Autel nie polecą do Rosji – zdecydowała chińska platforma e-handlu Aliexpress. Przy próbie zakupu drona z rosyjskiego IP wyświetla się błąd i komunikat o tym, że wywoływana strona nie istnieje.

Drony firm DJI i Autel, które już zostały sprzedane do Rosji, będą miały ograniczoną funkcjonalność – informuje ukraiński serwis Militarnyj.

Pierwszy ze wspomnianych producentów usunął aplikację do sterowania swoimi urządzeniami z rosyjskiej wersji sklepu z oprogramowaniem na urządzenia iOS – App Store. Odpowiadając na skargi napływające od użytkowników z Rosji, DJI odpowiedziało, że nie świadczy usług związanych z jakąkolwiek działalnością wojskową.

Cywilne drony narzędziem wojskowych

Serwis podkreśla, że cywilne drony bardzo często są wykorzystywane jako narzędzie do rozpoznania wizualnego, np. w zakresie wykrywania pozycji wroga, obecności czołgów, a także dostosowywania ognia artyleryjskiego.

Z dronów cywilnych produkowanych m.in. przez chińskie firmy korzystają obie strony wyeskalowanej przez Rosję 24 lutego ub. roku wojny, którą Władimir Putin wywołał w Ukrainie w 2014 r.

Jak pisze Militarnyj, cywilne drony bywają modyfikowane przez żołnierzy do wykorzystania ich jako bezzałogowych pojazdów uzbrojonych np. w granaty, których zadaniem jest niszczenie wrogich pojazdów opancerzonych.

Urządzenia takie mogą być także wykorzystywane jako drony kamikadze i służyć do działań przeciwpiechotnych i przeciwpancernych, rażąc – według operatorów dronów – cele w odległości nawet do 10 km.

Drony DJI niszczą rosyjskie czołgi w Ukrainie

Na łamach naszego serwisu pisaliśmy już o tym, że Ukraińcy broniący swojego kraju przed agresją wojsk Władimira Putina wykorzystują cywilne drony, w tym - te produkowane przez firmę DJI - do niszczenia rosyjskich czołgów.

W tym celu służą im również satelity i terminale Starlink dostarczane przez firmę SpaceX Elona Muska, pozwalające na utrzymanie kluczowej dla działań obronnych łączności, nawet w razie zniszczenia infrastruktury krytycznej internetu przez Rosjan.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze (1)

  1. Chinol

    Wedlog propagandy (czy wojny informacyjnej) Amerykanskiej - to Chiny dostrczaja tam bron i beda nalozne sankcje lub powod do wojny. REALNIE zas USa dostrczlo bron do strony konfiku w wielkosci 120 Milardow DOlarow, Chiny zas NIC. Zawsze trzeba rozroznic miedzy REALNOSCIA a przekazem PR, WOjny infrmacyjnej czy poprstu propagandy. Moim zdaniem w propabdzie nie ma leszych niz USa. Kultra USa zawladnela switaem tzw SOft POwer - Produkcje Holiwood ogdaja nawet Talibowie. STad brak rzetelnych odniesien do prawdy. Fikcja zwczajnie rzadzi.

Czytaj także