Reklama

Polityka i prawo

Andrzej Duda: Potrzebne przyspieszenie prac nad nowelizacją KSC

Andrzej Duda podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC CEE Regions&Cities w Krynicy / fot. CyberDefence24.pl
Andrzej Duda podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC CEE Regions&Cities w Krynicy / fot. CyberDefence24.pl

„Obecnie potrzebne jest przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. To niezbędne, jeżeli Polska chce uniknąć zacofania technologicznego i oferować bezpieczeństwo państwa na najwyższym poziomie” - ocenił prezydent Andrzej Duda podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC CEE Regions&Cities w Krynicy.

Prezydent Andrzej Duda podczas CYBERSEC mówił o znaczeniu rozwoju cyberprzestrzeni jako jednym z największych wyzwań przed jakimi stoi ludzkość.

Podkreślił, że czas pandemii koronawirusa był okresem, kiedy powszechna była praca zdalna, konieczna była sprawna komunikacja i zapewnienie bezpiecznego systemu funkcjonowania danych. Ocenił, że od tego zależy bezpieczeństwo granic, gospodarki i przede wszystkim obywateli, dlatego tak ważne jest zbudowanie sprawnego systemu, który pozwoli na szybkie reagowanie na zagrożenia w sieci.

Prezydent ocenił, że „nie jesteśmy sami, jeśli chodzi o potrzebę zachowania sprawnego systemu cyberbezpieczeństwa, ponieważ podobne priorytety ma NATO oraz Unia Europejska, które także oceniły cyberbezpieczeństwo jako jeden z kluczowych obszarów oraz zaczęły przykładać do cyberbezpieczeństwa i zwalczania zagrożeń w sieciach informatycznych bardzo duże znaczenie.

„W ostatnich latach również UE daje do zrozumienia, że zapewnienie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa jest dla niej priorytetem” - powiedział prezydent. Przypomniał, że w grudniu 2020 r. KE przedstawiła projekt pakietu o jednolitym rynku cyfrowym, który ma stworzyć bezpieczną przestrzeń cyfrową.

Prezydent dodał, że konieczna jest współpraca UE i NATO w celu ujednolicenia spojrzenia na zapewnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz szybszego rozwoju technologii cyfrowych.

„Transformacja cyfrowa będzie główną siłą napędową ożywienia gospodarczego” i ma pomóc w kryzysie spowodowanym walką z pandemią.

Podnoszenie poziomu cyberbezpieczeństwa to także jeden z celów inicjatywy Trójmorza, mówimy o bezpieczeństwie sieci. „Działania hybrydowe i ataki cybernetyczne sprawiają, że nasz region jest szczególnie narażony na ataki w cybeprzestrzeni, co powoduje konieczność współpracy państw o wspólnych wartościach” – podkreślił.

Kluczowe dla rozwoju branży cyberbezpieczeństwa, według Andrzeja Dudy, jest także wykształcenie odpowiednich kadr, które będą odpowiadały za zapewnienie skutecznego systemu ochrony cyberprzestrzeni. „Dlatego bardzo cieszy mnie duże zainteresowanie branżą cyberbezpieczeństwa wśród młodych ludzi, którzy w przyszłości będą chcieli zasilić szeregi Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni" - podkreślił Prezydent RP.

Nowelizacja KSC niezbędna do rozwoju

Według prezydenta, kluczowe w strategii cyberbezpieczeństwa jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i wzmocnienie zarówno defensywnych, jak i ofensywnych umiejętności w cyberprzestrzeni.

"Obecnie potrzebne jest przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. To niezbędne, jeżeli Polska chce uniknąć zacofania technologicznego i oferować bezpieczeństwo państwa na najwyższym poziomie. Bez tej ustawy nie będziemy w stanie uchronić się przed zagrożeniami związanymi z technologiami cyfrowymi, jakimi dysponują wrogie państwa i skutecznie reagować na wciąż zwiększającą się intensywność różnego rodzaju incydentów w sieci. Będziemy również ograniczeni w rozwijaniu własnych technologii, zapewniających zarówno bezpieczeństwo państwa, jak i rozwój gospodarczy" - stwierdziła głowa państwa.

Zdaniem prezydenta ustawa jest również kluczowa dla uruchomienia procedur związanych z pracami nad siecią 5G w naszym kraju.

"Chodzi o wprowadzenie sieci w sposób bezpieczny. Bez nowych przepisów nie można przeprowadzić aukcji na częstotliwość sieci 5G. Nowe przepisy dotyczące wyboru dostawców nowych technologii i usług muszą w szczególny sposób chronić nasze cyberbezpieczeństwo z kluczowymi sektorami na czele" - zaznaczył Andrzej Duda. 

Na koniec dodał, że ważnym, a niestety coraz częściej pomijanym problemem jest powszechna cyberprzestępczość, dlatego cieszy go informacja o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

"Będzie odpowiedzialne za zwalczanie cyberprzestępczości i będzie działało w jednostkach policji. Powstanie również Fundusz Cyberbezpieczeństwa, opiewający na kwotę 500 mln zł z którego sfinansowane zostanie oprogramowanie i najnowocześniejsze środki techniczne" - przypomniał prezydent. 

W dniach 1-3 września w Krynicy-Zdroju odbywała się konferencja CYBERSEC CEE Regions&Cities. Redakcja CyberDefence24.pl objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Czytaj także: Janusz Cieszyński: Współpraca podstawą systemu cyberbezpieczeństwa

/NB


image
Fot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze