Strona główna
Amerykańscy eksperci szkolą polskie spółki energetyczne w zakresie cyberataków
18 maja 2017 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne gościły ekspertów amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Departamentu Energii, którzy poprowadzili warsztaty z zakresu ochrony przed atakami cybernetycznymi. Organizatorem spotkania było Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Ambasada USA w Polsce, a jego uczestnikami przedstawiciele czołowych firm na rynku energetycznym, m.in. PGNiG S.A., PKN ORLEN S.A., PKP Energetyka S.A., PGE Dystrybucja S.A., Gaz-System S.A.
W warsztatach uczestniczyli najważniejsi amerykańscy eksperci w dziedzinie cyberataków w systemach rządowych:
– Marty Edwards, Zastępca Dyrektora, Krajowe Centrum Integracji Cyberbezpieczeństwa i Łączności (NCCIC) i Dyrektor ds. Systemów Kontroli Bezpieczeństwa w Cyber Security Response Team (ICS-CERT) Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA,
- Sarah Freeman, Analityk ds. Bezpieczeństwa w sieci (ICS) w Idaho National Laboratory (INL) oraz
- Tim Conway, Dyrektor ds. Technicznych, programy ICS i SCADA w Instytucie SANS.
Amerykanie podzielili się ze swoimi polskimi kolegami doświadczeniami z udanych i nieudanych akcji związanych z atakami cybernetycznymi. Dyskutowano również o sposobach zapobiegania takim atakom w polskim systemie obrony infrastruktury krytycznej. Zespół ICS omówił również aktualne i znane możliwości w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni oraz sposoby zredukowania wpływu takich ataków.
Zobacz także: NASK będzie chronił PERN przed cyberzagrożeniami
„Nowoczesne technologie, w szczególności systemy informatyczne, na obecnym etapie rozwoju, stwarzają wiele możliwości celowego zakłócenia ich pracy. W ostatnich latach i miesiącach, na całym świecie obserwujemy gwałtowny wzrost aktywności cyberprzestępców w wielu sektorach. Dla branży energetycznej najważniejsze jest zabezpieczenie się przed ingerencją w pracę systemów elektroenergetycznych” – podkreśla dr Łukasz Kister, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa
Warsztaty w PSE były kolejnym ważnym krokiem w zakresie wymiany wiedzy i doskonalenia specjalistów, którzy w energetyce i innych kluczowych instytucjach w Polsce odpowiadają za bezpieczeństwo ich funkcjonowania.
Zobacz także: Energa i PSE podpisały porozumienie ws. współpracy Zespołów CERT
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany