Agencje wywiadowcze a koronawirus. Jak państwa wykorzystują pandemię do politycznych celów?

16 marca 2020, 14:46
FIolka_koronawirus2
Fot. J.M. Eddins Jr./wpafb.af.mil

Agencje wywiadowcze wykorzystują stan pandemii koronawirusa do prowadzenia operacji dezinformacyjnych wymierzonych w swoich przeciwników politycznych. Rosja w ten sposób atakuje Ukrainę, Chiny wykorzystują to przeciwko państwom w Azji Południowo-Wschodniej, a Korea Północna przeciwko Korei Południowej – informuje NBC news.

Codzienna praca agencji wywiadowczych w cyberprzestrzeni polega na uzyskiwaniu informacji o rządowych dokumentach, negocjacjach handlowych i innych ważnych kwestiach o których strony trzecie nie powinny wiedzieć. Bardzo często wykorzystywaną metodą ataku jest phishing i wysyłanie fałszywych wiadomości mailowych, gdzie hakerzy podszywają się pod daną instytucję i próbują zmusić użytkownika do kliknięcia w danych link czy ściągnięcia złośliwego załącznika. Idealnym tematem do takich działań okazuje się koronawirus. Ludzie poszukują informacji na jego temat, dlatego są bardziej skłonni do klikania w linki czy otwierania załączników w mailach.

Ben Read zajmujący się analizą działalności grup cyberszpiegowskich z firmy FireEye powiedział, że temat koronawirusa wykorzystywany jest w operacjach dezinformacyjnych prowadzonych przez Rosję przeciwko Ukrainie, przez Chiny przeciwko państwom Azji Południowo-Wschodniej oraz przez Koreę Północną przeciwko Korei Południowej.

Firma zlokalizowała wiadomości e-mailowe z załącznikiem wysłane przez chińskich hakerów do celów w Wietnamie. W jego treści można było przeczytać, że premier Wietnamu zapewnia, że jego rząd robi wszystko co w jego mocy aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Dołączony plik okazał się złośliwym oprogramowaniem - wykazali analitycy.  Podobna sytuacja miała miejsce w Korei Południowej, gdzie wykryto maile ze złośliwym oprogramowaniem wysyłane przez północnokoreańskich hakerów. Załącznik zawierał informacje o tym jak południowokoreańskich rząd radzi sobie z wirusem.

To nie jedyne fałszywe maile przygotowane przez hakerów. Podszywają się pod uznane organizacje biorące udział w walce z koronawirusem takie jak WHO, amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób czy inne instytucje medyczne. Ofiarami phishingu nie są przypadkowe,  tylko wcześniej wytypowane osoby, które mogą być szczególnie zainteresowane tematyką związaną z koronawirusem przez co rośnie prawdopodobieństwo, że w dany link wejdą lub otworzą załącznik.

Analitycy zajmujący się tą kwestią wskazują, że hakerzy podążają śladem epidemii. Tam gdzie nie wybuchła jeszcze na dużą skalę jak np. w Stanach Zjednoczonych tego typu kampanie mają nie występować - twierdzą analitycy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 11
AWU
piątek, 20 marca 2020, 04:21

Chciałbym nawiązać do walki wyborczej w Polsce. Jako wnuk żołnierzy AK obrzydził mnie dziś widok prezesów PO i PSL odstawiających wyborczą hucpę z pomnikiem Armii Krajowej w tle. Pełne żółci ataki na rząd. Rząd który akurat w tym przypadku przechodzi egzamin ze sprawności jak to mawiamy na Podhalu "with flying colours" stawiając Polskę przed większością siostrzanych krajów UE.

Andrettoni
środa, 18 marca 2020, 21:29

Mam wrażenie, że ten wirus przenosi się nie tylko ze zwierząt na ludzi, ale również z ludzi na komputery. Rosyjskie fejki są dosyć słabe, ale wirus jest też w Rosji i te fejki do nich wrócą. Pisali o brakach papieru toaletowego u nas. Wiecie co zrobi przeciętny moskwianin po tym jak zobaczył puste pułki u nas? Pobiegnie robić zapasy. Akurat te fejki wrócą do nich bumerangiem.

Rhotax
środa, 18 marca 2020, 09:25

Jak to Rosja takie imperium i jeszcze szczepionki nie ma ? Mam nadzieje że duma nie pozwoli im brać od zachodu leków i szczepionek. Niech sie bombami leczą i propaganda .

ech
środa, 18 marca 2020, 00:55

Aha. To USa w necie nie szpieguja tylko korenczycy itp?:) eh...jak mozna w takie cos wierzyc? szok

Rzyt
wtorek, 17 marca 2020, 09:51

Ja nie narzekam na Rosję...wysłali mi maseczki 10 sztuk,litr spirytusu,5000 rubli w kopiejkach i nową klawiaturę