Anna Streżyńska o używaniu telefonów BlackBerry w administracji [Cyberdefence24.pl TV]

  • Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska w rozmowie z Cyberdefence24.pl tłumaczy, dlaczego administracja państwowa wybrała komunikację za pomocą telefonów BlackBerry. 

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska opowiadała, dlaczego poprzedni rząd postawił na komunikację za pomocą telefonów Blackberry. Przykłady ze świata dowodzą, że urządzenia te nie są w pełni odporne na inwigilację. W dyspozycji polskiej administracji są urządzenia gwarantujące bezpieczniejsze porozumiewanie się. Jak na razie jednak także obecna władza korzysta z tych telefonów.

- Blackberry i jego powszechność w administracji wynikała z tego, że taka była wówczas świadomość. Uważano, że jest to system bezpieczniejszy niż inne, bo ma jedno centrum zarządzania, które zlokalizowane jest w kraju z naszego obszaru cywilizacyjnego - powiedziała w rozmowie z naszym portalem szefowa resortu cyfryzacji.

Według niej mogło to zostać uznane za lepsze rozwiązanie, niż sprowadzanie urządzeń z innych miejsc. 

Według pani minister, takie decyzje zostały podjęte ze względu na brak specjalistów, systemu prawnego czy strategii budowania kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa. 

- Dzisiaj pracujemy już bardziej kompleksowo, począwszy od ustawy o zamówieniach publicznych. Zostały w niej przyjęte rozwiązania umożliwiające zamknięcie pewnych prac nad cyberbezpieczeństwem - powiedziała Anna Streżyńska.

Minister tłumaczyła także, że chodzi również o bezpieczeństwo kluczowych dokumentów publicznych, autoryzacji, zamknięcia certyfikacji w obszarze kraju i nie delegowania tego do innych państw, wprowadzenia odpowiednich rozwiązań technicznych. To wszystko ma zapewnić lepsze bezpieczeństwo komunikacji rządowej. Początkiem takiego podejścia było powstanie Narodowego Centrum Kryptologii w MON. 

Czytaj też: Cyberszpiedzy Korei Północnej spenetrowali smartfony dyplomatów Seulu

Streżyńska: Zmarnowana szansa na cyfryzację

 

Komentarze