Armia i Służby
Facebook udostępnia platformę do turnieju Capture The Flag
Zespół zajmujący się bezpieczeństwem w firmie Facebook udostępnił na zasadzie open- source platformę do rozgrywek Capture The Flag. Stworzenie takiej platformy jest bardzo kosztowne, dlatego też gest internetowego giganta spotkał się z powszechną aprobatą.
Facebook od 2013 r. organizuje wewnątrz swojej organizacji zawody Capture the Flag (CTF). Dziś firma poszła krok dalej: Podzieliła się opracowanymi przez siebie narzędziami do rozgrywania turnieju.
Capture The Flag (CTF) to turniej, podczas którego drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań z kategorii powiązanych z cyberbezpieczeństwem i hackingiem. Zadania dotyczące m.in.bezpieczeństwa aplikacji webowych, kryptoanalizy, programowania czy informatyki śledczej. "CTF- y odbywają się średnio co 2 tygodnie (jest ich około 30 w roku), trwają typowo od 12 do 48 godzin i bierze w nich udział od 100 do 2000 drużyn (wliczając w to drużyny jednoosobowe) z całego świata" - wyjaśnia na swoim blogu Gynvael "GynDream" Coldwind, jeden z czołowych polskich zawodników biorących udział w zawodach tego typu.
- Z powodów wysokich kosztów oraz wymagań technicznych niezbędnych do zbudowania oraz uruchomienia platformy CTF, tylko kilka z nich jest dostępnych dla szkół, studentów oraz organizacji non-profit. Dodatkowo znalezienie jakichkolwiek materiałów do edukacji z zakresu cyberbezpieczeństwa nadal jest wyzwaniem dla osób uczących się. Dlatego też zbudowaliśmy darmowo platformę do użytku dla wszystkich. Jest ona wyposażona we wszystkie elementy wymagane do rozegrania turnieju - w tym mapę gry, rejestracje drużyn oraz punktacje - czytamy w oświadczeniu firmy Marka Zuckerberga.
Facebook ma nadzieje, że dzięki udostępnieniu platformy na zasadzie open-source poprawi się wykształcenie oraz umiejętności osób wiążących swoją przyszłość z cyberbezpieczeństwem. Oprócz platformy firma udostępniła część repozytorium wyzwań dostępnych w czasie rzeczywistym – tak, aby uniknąć stosowania oszustw przez graczy.
Platformę opartą na open-source można swobodnie rozbudowywać. Obecnie dostępne zadania są skupione na bezpieczeństwie aplikacji webowych, kryptoanalizie, informatyce śledczej, inżynierii wstecznej.
Pliki zostały udostępnione na platformie GitHub.
Czytaj też: Watson pomoże w walce z cyberprzestępczością
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany