Polityka i prawo

Zakłócenia na lotniskach całego świata. Awaria na Lotnisku Chopina

Fot. Lars Steffens / flickr.com
Fot. Lars Steffens / flickr.com

Lotniska na całym świecie miały w czwartek poważne problemy techniczne w związku z czasową awarią systemu odpraw pasażerów i bagaży. Chodzi o program Altea firmy Amadeus. Awaria w Warszawie z tego samego dnia związana była z wewnętrznym systemem lotniska.

Firma Amadeus wydała komunikat, w którym mówi o „problemie sieciowym, który zakłócił funkcjonowanie niektórych z systemów”. Program odpowiada za zarządzanie rezerwacjami klientów, w tym oznaczeniach bagaży czy wydawanie kart pokładowych. Używany jest przez 189 linii lotniczych.

 

Awarie odnotowane zostały na całym świecie. Część lotnisk, m.in. we Francji i w Niemczech, poradziła sobie z nimi w ciągu kilkunastu minut. Międzynarodowe linie lotnicze, które potwierdziły problemy to m.in.: British Airways, Lufthansa, Air France czy China Air. Amadeus zapewnia, że przyczyna została zidentyfikowana i system działa już poprawnie. Trwają prace nad przywracaniem operacyjności oprogramowania na lotniskach.

 

W tym samym czasie doszło do awarii wewnętrznego systemu na Lotnisku Chopina w Warszawie. Nie działały tablice odlotów i przylotów. Jak informują jego przedstawiciele, doszło do awarii wewnętrznego systemu, jednak została ona usunięta ok. 16:30.

 

Portal naszemiasto.pl  podaje, że sprawą zajęła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z kolei tvnwarszawa.tvn24.pl informuje, iż zakłada się atak hakerski, którego celem były systemy informacji, łączności i powiadamiania alarmowego.

Komentarze