Reklama

Polityka i prawo

Tylko do 2 sierpnia możliwe będzie złożenie wniosku o dowód online

fot. Free-Photos / pixabay
fot. Free-Photos / pixabay

Od 2 sierpnia br. jedynym sposobem na złożenie wniosku o nowy dokument tożsamości będzie osobista wizyta w urzędzie. To efekt wejścia w życie europejskich przepisów.

Obecnie wniosek o dowód osobisty można złożyć na dwa sposoby: w urzędzie lub przez internet. Jak wskazuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ten drugi wariant w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności.

Jednak z uwagi na unijne przepisy związane ze zmianą zawartości warstwy graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości możliwość złożenia wniosku za pomocą sieci będzie możliwe jedynie do 2 sierpnia. 

Co się zmieni? Na mocy nowego prawa państwa członkowskie UE zostały zobligowane do umieszczania w dowodzie odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. 

Zmiana nie odnosi się jednak do wszystkich. Wciąż będzie możliwe złożenie wniosku online o dowód osobisty w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

KPRM przypomina, że wprowadzane zmiany nie wiążą się z koniecznością wymiany ważnych dotychczasowych dowodów na nowe. 

E-dowód to dokument tożsamości z warstwą elektroniczną stanowiący środek identyfikacji w świecie rzeczywistym i w internecie. Dzięki warstwie elektronicznej jego właściciel może komunikować się online z administracją publiczną - dokument umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Aby korzystać z tych możliwości, wystarczy aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu.

Zgodnie z danymi wskazanymi przez KPRM, wg. stanu na 20 kwietnia br., ponad  5 milionów Polaków ma już w swoim portfelu lub kieszeni e-dowód. 4 marca br. minęły dwa lata, odkąd wprowadzono go w Polsce. Jak wskazuje Kancelaria Premiera, od tego czasu, każdego dnia roboczego nowy dowód odbierało średnio niemal 10 tysięcy osób.

We wcześniejszych komunikatach KPRM podkreślano, że z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. "Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat". Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat. 

Na podstawie informacji prasowej KPRM

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama